19 вересня православні християни відзначають свято Михайлове Чудо. Що рівнянам варто знати про це свято та як виникла традиція вшановувати цей день – читайте далі.
Історія свята
19 вересня пригадують чудо, яке сталося багато років тому. Приблизно в 4 столітті, за легендою, Архістратиг Михайло врятував від руйнування християнський храм.
Назв у цього свята, як виявилося досить багато – Михайлів день, Михайло, Михайла, михайлівські морози, михайлівські заморозки, Михаїл-архістратиг. За матеріалами poradamamu.in.ua
Як розповів протоієрей Микола Капітула, Архістратиг Михаїл– один з християнських святих, який є найбільш шанованим. У народі він є захисником бідних і нужденних. Його також вважають грізним суддею, так як він проводжає душі помeрлих і оцінює на терезах їхні вчинки.
– У Фригійських Колоссах, недалеко від міста Ієрополя, текла річка Ликос. У місцевості, що носила назву Хони, впадала та річка в кам’яне провалля. Саме там, де вода падала в провалля, стояв колись над цілющим джерелом храм Божий, посвячений на честь Архістратига Михаїла. У той час в тих краях проповідував слово Боже святий євангеліст Іоанн Богослов і святий апостол Филип. Тож за їхніми молитвами вода в джерелі освятилась Духом Святим і стала цілющою. Звідусіль тут збиралися хворі, і силою Божою оздоровлювалися від недуги. Водою з цього джерела зцілилась дочка одного знатного грека з Лаодикії, яка невиліковно хворіла, і від народження була глухонімою. Коли вона напилася води з джерела, то не тільки одужала, але й отримала дар мови, і першими словами, які вона вимовила, були: «Великий Бог християнський». Вся сім’я прийняла святе хрещення, а її батько, в подяку Богу за зцілення дочки, збудував величний храм Божий, який і був освячений на честь Архістратига Михаїла в Колоссах. До святого цілющого джерела почали приходити не тільки християни, але і язичники. Багато їх відреклося від язичницьких ідолів і прийняло Христову віру, – зазначає він.
А також додає, що у храмі святого Архістратига Михаїла протягом 69-ти років службу паламаря виконував благочестивий християнин на ім’я Архип.
– Проповідуючи християнську віру прикладом свого життя, Архип навернув багатьох язичників до віри Христової. Це озлобило деяких поган і вони задумали знищити храм, а св. Архипа погубити. Для цього вони викопали канаву, яка з’єднала в одне русло дві гірські річки, і направили їх течію на храм. Святий Архип став старанно молитися до святого Архістратига Михаїла, щоб той відвернув зруйнування храму. За молитвами святого Архипа явився Архістратиг Михаїл. Ударом свого меча він відкрив в горі широкий отвір, куди і потекла бурхлива вода. Так, дякуючи чудесному заступництву святого Архістратига Михаїла, храм залишився неушкодженим. Язичники, побачивши дивне чудо, зі страхом розбіглися. А святий Архістратиг Михаїл, оточений неземним сяйвом, на очах святого Архипа вознісся, – веде далі протиієрей.
За словами Миколи Капітули, християни, зібравшись у храмі, прославили Господа і святого Архістратига Михаїла подячною молитвою.
– Місце, де звершив своє чудо Архістратиг Михаїл і яке до цього часу називалося Колосси, побожні християни назвали Хон, що означає отвір, провалля. Пам’ять про це благодатне чудо, яке учинив в Хонах святий Архістратиг Михаїл, свята Православна Церква святкує 19 вересня, – завершує він.
Традиції та звичаї на Михайлове Чудо
Народна мудрість говорить, що Михайло украй злопам’ятний і мстивий святий.
У народі цей день називали стрaшним святом, тому що якщо порушити традиції і проявити неповагу до Святого Михайла, то покaрання наставало в той же день.
Літні люди знають, що на Михайлове Чудо суворо заборонено працювати. Тих, хто не вірить в це повір’я, і йде в цей день працювати, чекають неприємні сюрпризи. Зокрема, ламаються інструменти, робота не йде на лад і навіть можна отримати трaвму.