Сьогодні, 7 квітня християни відзначають Благовіщення. Це свято нагадує про велику подію, яка починає нову еру в історії людства. Як рівнянам провести цей день, що варто знати про свято та які традиції і прикмети, пов’язані з Благовіщенням – читайте далі.
Як започаткувалося свято?
Саме слово означає “добра звістка”. За біблійними переказами, в цей день Архангел Гавриїл прийшов до Марії з Назарету, щоб оголосити про те, що Святий Дух чудесним чином зійшов на неї, і Діва в утробі своїй понесла Сина Божого. Урочистість Благовіщення відзначається Православною Церквою 7 квітня, за 9 місяців до Різдва.
Ця дата, на відміну від Великодня і Трійці, що відзначається щороку в один і той же час. Подія відноситься до числа 12 найбільш найважливіших свят християн.
Символізм Благовіщення
Це свято має в собі глибокий символізм, адже означає позбавлення від гріхів Єви, втілене в непорочному зачатті Марії. Початок святкування з Благовіщенням Пресвятої Богородиці бере в III столітті. Однак під час радянської влади свято Благовіщення посилено викорінювалась урядом, а його прихильників переслідували.
Взагалі ж вважається, що символів у свята три. Зокрема, промінь світла, по якому спускався Святий Дух, прядка, біля якої сиділа Марія в момент появи Архангела Гавриїла і пальмова гілка, що символізує височину почуттів і думок.
Яких церковних традицій варто дотримуватися?
Також із цим днем в церковних традиціях і народних повір’ях пов’язано безліч правил і вірувань.
Взагалі Благовіщення часто співпадало з початком роботи на землі, тому його сприймали як початок весни, момент остаточного відходу холодів. Подібний символізм сприяв зародженню обрядів і вірувань, пов’язаних з родючістю. Вважалося, що до цієї дати нічого не можна висаджувати і сіяти, так як земля ще спить.
А, наприклад, в Україну свято прийшло з прийняттям християнства. Воно пов’язане з багатьма народними прикметами. Благовіщення українці також називають “третьою зустріччю весни” – після Стрітення і Сорока Мучеників.
Вважається, що 7 квітня весна остаточно вигнала зиму, а Бог благословляє землю на родючість.
Тому тільки після Благовіщення селяни починали польові роботи. Приступати до сівби раніше цієї дати вважалося великим гріхом.
Що не варто робити в цей день?
Традиційно, як і на чимало інших православних свят, цього дня заборонено працювати. “Птах гнізда не в’є, дівчина коси не плете” – каже народна мудрість.
Окрім того, Благовіщення має свої правила і обмеження. Деякі з них особливо суворі, наприклад, як заборону щось робити. У народі, до прикладу, кажуть «Благовіщення дівка косу не плете, птиця гнізда не в’є». З цим повір’ям пов’язана легенда про зозулю. В оповіді згадується, що цей птах не має будинку тому, що цілеспрямовано порушувала Господа заборона. З тих пір вона змушена підкидати свої яйця у чужі гнізда і бути гнаною усіма.
Ще на це свято не можна позичати або, навпаки, давати гроші і речі стороннім. Інакше ви можете втратити своє благополуччя, здоров’я, спокій і мир в родині. Цю вимогу слід дотримуватися неухильно, навіть якщо хто просить у вас що-то людина добре знайомий і вам незручно йому відмовити. Важливо стежити за тим, щоб у вас самих нічого не забрали з дому. Тому 7 квітня небажано запрошувати гостей. Відзначають свято звичайно сім’єю.
Є заборона шити, плести, плести. Нитка у багатьох народів світу асоціюється з життям, тому всякий, хто бере її в руки для роботи, може заплутати свою долю, внести проблеми і неприємності.
Вважається, що не можна займатися своїми волоссям – стригтися, мити голову, але й навіть розчісуватися з причини небезпеки порушити свою долю.
Наші предки вірили, що в цей день не варто одягати обновки. Нові речі швидко порвуться або непоправно зіпсуються, а протягом року не буде можливості придбати інші. Дівчата, які порушили заборону, до наступного Благовіщення не вийдуть заміж.
Окрім того, була прекмета, що на Благовіщення не починають щось нове, бо успіху в справах не буде.
Також на це свято не варто ображатися, сваритися з оточуючими вас людьми. Навпаки – необхідно провести добу в гарному, світлому настрої.
Не залишайтеся на самоті. Навіть якщо у вас немає своєї сім’ї, скористайтеся нагодою та завітайте до своїх рідних, повстречайтесь з друзями. Людям, у яких є домашні тварини, бажано нагодувати їх добре. У їжу слід додати крихти освячених просфор. Таким чином, господар захищає не тільки себе, але і своїх вихованців від хвороб на майбутній період.
Наші предки вірили, що це свято дане нам для того, щоб Господа прославляти, молитви читати, душу очищати, за образи прощати.