Кожен день має свою історію, сповнений цікавими фактами та подіями, які відбувалися у різні роки. Чим запам’яталося 28 листопада в історії України та світу – пропонуємо дізнатися рівнянам у нашій добірці цікавих фактів.

Прикмети дня 

28 листопада вшановується пам’ять сповідників Гурія, Самона і Авива. У народі цей день називали Гур’євим, і відзначали: “Сніг, що випав на Гурія, аж до весни не розтане”. Ще казали: “На Гуріїв день зима з коня злізає, встає на ноги, кує сиві морози, стелить річками, озерами крижані мости, сипле з одного рукава сніг, а з іншого — іній”. Багато снігу цього дня передвіщає врожайний рік, а похмура погода — мокрий травень.

Цей день в історії

1414 — Арешт богемського реформатора Яна Гуса.
1520 — Перший європеєць Фернан Магеллан проплив із Атлантичного океану в Тихий.
1561 — Оголошено про саморозпуск Ливонського лицарського ордену, землі якого перейшли до Королівства Польського та Великого князівства Литовського
1654 — Почалася героїчна оборона козацької фортеці Буша (на Поділлі) від військ Речі Посполитої (30 листопада оборонці підірвали себе разом з фортецею; цей епізод описаний М. Старицьким у повісті «Оборона Буші»).
1917 — Рада народних комісарів Російської Радянської Республіки направив послам Великої Британії, Французької республіки, США та низці інших країн ноту з пропозицією про оголошення перемир’я на всіх фронтах і початку переговорів про мир. Не отримавши відповіді, більшовики оголосили про підготовку до сепаратних мирних переговорів з Німецькою імперією.
1918 — Естонія зазнала військової агресії зі сторони Російської СФРР, почалась Визвольна війна естонського народу (1918–1920).
1921 — Всеукраїнський центральний виконавчий комітет ухвалив постанову про приєднання Української СРР до міжнародної конвенції Червоного Хреста.
1928 — у Одеській окрузі створено першу в СРСР машино-тракторну станцію (МТС) ім. Шевченка- Березівський район.

1943 — У Тегерані відкрилась перша конференція керівників трьох держав антигітлерівської коаліції — Й.Сталіна(СРСР), Ф. Рузвельта (США) і Вінстона Черчілля (Велика Британія).
1970 — італійська ліво-терористична організація «Червоні бригади» провела свою першу операцію — серію вибухів на заводі «Pirelli».
1974 — У нью-йоркському концертному залі «Медісон Сквер Гарден» екс-бітл Джон Леннон виступив зі сцени востаннє.
1983 — Вперше за історію американських космічних польотів у складі американського екіпажу був іноземний громадянин — західнонімецький фізик Ульф Мербольд (був на борту космічного корабля «Спейс Шаттл-9 Колумбія-6»)
1989 — Рада Міністрів СРСР утворила державну комісію з питань кримськотатарського народу
1994 — Перша спроба федеральних сил Росії штурмувати столицю Чеченської Республіки Ічкерія — місто Грозний під час Першої Чеченської війни.
2000 — Початок касетного скандалу в Україні. Олександр Мороз оприлюднив аудіокасети з записами розмов у кабінеті Л. Кучмистосовно вбивства Георгія Гонгадзе
2004 — У м. Сєвєродонецьку Луганської області відбувся «Всеукраїнський з’їзд народних депутатів». У ньому взяли участь переважно представники Партії регіонів східних та південних областей України, прем’єр-міністр України В. Янукович та мер Москви Ю. Лужков. «Ідеї, які висловили керівники місцевих органів державної влади, не відповідають ні Конституції, ні українському законодавству» — прокоментував ці події Президент Л. Кучма.
2006 — Верховна Рада України, визнала Голодомор актом геноциду проти українського народу.
2007 — крокодила Годзіллу, який у травні втік у Маріуполі з пересувного зоопарку і якого протягом півроку марно шукали працівники МНС, спіймали робітники у відстійнику Маріупольської ТЕЦ. 30 листопада Годзілла помер у пожежній частині, де його тримали до прибуття господаря. У місті йому збудовано пам’ятник.
2008 — за рішенням Черкаського міськвиконкому демонтовано пам’ятник В. Леніну на центральній площі міста. 2 серпня 2012Київський апеляційний суд зобов’язав Черкаську міську раду відновити пам’ятник «на попередньому місці та в попередньому стані».

Цього дня народилися

1631 — Абрагам Брейгель, фламандський живописець доби бароко, майстер натюрмортів. Син Яна Брейгеля молодшого, онук Яна Брейгеля старшого, праонук Пітера Брейгеля Мужицького.
1632 — Жан Батіст Люллі, французький композитор, скрипаль, диригент італійського походження; творець французької національної опери.
1757 — Вільям Блейк, англійський поет, художник та гравер.
1793 — Альмквіст Карл Йонас Лове, відомий шведський письменник XIX століття.
1829 — Антон Рубінштейн — російський піаніст, композитор, засновник Петербурзької консерваторії.
1881 — Стефан Цвейг, австрійський письменник.
1887 — Ернст Рем, організатор і керівник СА — штурмових загонів німецької нацистської партії.
1890 — Зінаїда Тулуб, українська письменниця і перекладач.
1894 — Генрі Гацліт, американський економіст, журналіст, письменник.
1908 — Клод Леві-Строс, французький антрополог, етнограф, соціолог і культуролог.
1950 — Миколай Кузьміч, білоруський художник, золотар, заслужений діяч мистецтв Республіки Білорусь.
1957 — Сергій Проскурня, український режисер.
1984 — Марк-Андре Флері, канадський хокеїст.