Святу Вечерю готують православні християни у переддень Різдва, 6 січня. Цей вечір прийнято проводити у родинному колі, а на столі традиційно має бути 12 страв. Які страви мають бути на столі та що вони символізують – рівняни можуть дізнатися у нашому матеріалі.

Що приготувати?

Хоча Святий Вечір припадає на останній день Різдвяного (пилипівського) посту, і всі стравимають бути пісні, вечеря 6 січня називається багатою. Така назва пішла від 12 страв, які мають бути на столі. Чіткого переліку їжі – немає, але за традицією обов’язковими вважаються:

 1. Кутя;
 2. узвар;
 3. борщ;
 4. вареники;
 5. випічку;

Також вже повелося на цю вечерю готувати:

 1. капусняк;
 2. голубці;
 3. млинці;
 4. кашу;
 5. пампушки;
 6. страви з риби;
 7. страви з гороху.

Що символізують страви?

1. Кутя – обрядова страва, кожен інгридієнт якої має символічне значення. Так, варена пшениця з медом і маком є актом жертви Богові, бо пшениця з медом – це сакральна частина Святої вечері. Мак – символ мучеництва, невинно пролитої крові. Мед – символ чистоти, Божого слова.

2. Узвар – символізує життя, яке надає кожній людині один із головних компонентів напою – вода.

3. Борщ – символ торжества добра. Оскільки господиня готує пісний борщ із різних простих рослин, які дарує їй земля, так само християнин вишліфовує свою волю із простих щоденних малих здорових практик, які почерпнув із родинного дому або доброго християнського суспільства. Різдв’яний борщ заквашується попередньо приготовленим квасом з буряка, тому має темно-червоний колір. Він ще символізує кров вифлеємських дітей, знищених за наказом Ірода.

4. Вареники – символізують достаток. Місце людини Господь призначив в Царстві Божому, де вона відчуває себе добре “як вареник у маслі”.

5. Випічка – символ, здоров’я і щастя, які людина зможе отримати в постійному спілкуванні з новонародженим Ісусом.

6. Капусняк – капуста виступає як символ простоти й водночас міцності, єдності навколо однієї твердої основи.

7. Голубці – сама назва цієї страви вказує на її символічність. Голуб – символ Божої любови, символ Святого Духа, символ краси і сили, отриманої від Сотворителя.

8. Млинці – своєрідний символ сонця. Новим Сонцем для християн став Ісус Христос.

9. Каша – символізує продовження роду, це Божий народ, який консолідується навколо новонародженого Ісуса. Каша є символом загального союзу людей завдяки освяченню людського роду, що до нас прийшло через втілення Сина Божого.

10. Пампушки – святі на небі, які повірили в Ісуса і отримали вічне життя. Їх мільйони, і кожна людина, зокрема християнин, покликаний до того солодкого, повноцінного, вічного життя. Слово «свято» походить від «святого», і звідси пампух – символ свята, радості, які Богом даровані людям.

11.  Риба – у ранньому християнстві риба була прийнята як символ Христа багатьма Отцями Церкви. Знак риби був першою монограмою Христа. Грецька абревіатура ІХТІОС – ім’я Ісуса читається як “риба”. Саме брати-рибалки стали першими учнями Ісуса, який сказав їм, що вони будуть “ловцями людей”. Віруючі, учні Христа, як і Він самих, уподібнювалися рибам, які перебувають у безпеці лише у “воді вчення”. Три переплетених риби або три риби з однією головою символізують Трійцю.

12. Горох – символ Божої весни, яка завжди відроджується в людині після занепаду.