Кожен день має свою історію, сповнений цікавими фактами та подіями, які відбувалися у різні роки. Чим запам’яталося 17 грудня в історії України та світу – пропонуємо дізнатися рівнянам у нашій добірці цікавих фактів.
Що відзначають?
Сьогодні в Україні відзначають День працівника державної виконавчої служби.
Прикмети дня
Цього дня вшановується пам’ять святої Варвари. У наших пращурів була традиція на день Варвари дома ставить гілочку, щоб до Різдва розпустилась. З цього дня розпочинались сильні морози: “Зима мости мостить”, “Тріщить Варюха — бережи ніс та вухо”. Люди виходили поглянути на дим із труби, щоб дізнатись про погоду: якщо дим стовпом іде — морози стоятимуть, якщо до землі прибивається — скоро відлига. Небо на Варварину ніч зоряне — на холод, сліпе — на тепло.
Цей день в історії
1538 — Папа Римський Павло III відлучив від Церкви англійського короля Генріха VIII.
1668 — на старшинській раді в Новгороді-Сіверському Дем’ян Многогрішний обраний «сіверським гетьманом».
1777 — Франція визнала незалежність британських колоній в Північній Америці (майбутніх Сполучених Штатів Америки).
1788 — Під час російсько-турецької війни (1787–1791) російські війська під командуванням князя Григорія Потьомкіна штурмом оволоділи османською фортецею Очаків.
1790 — У Мексиці знайшли камінь з календарем ацтеків.
1872 — у приміщенні школи сестер Ліндфорс (вул. Фундуклеївська, 21) відбулася перша вистава українського музичного театру в Києві — «Чорноморці»(автор — М.Лисенко; постановник — М.Старицький, він же — автор лібрето за мотивами твору Я.Кухаренка).
1885 — французький уряд оголосив про встановленя свого протекторату над Мадаґаскаром, колонізація якого почалась у XVII столітті.
1895 — У США запатентували машину для виробництва шпагату.
1897 — На Харківському паровозобудівному заводі збудували перший український паровоз.
1903 — Орвілл Райт здійснив перший у світі політ на літаку, важчому за повітря, сконструйованому ним разом зі своїм братом Вілбером. Політ тривав 12 секунд.[1]
1917 — Українська Центральна Рада отримала урядову телеграму з Петрограда від Ради Народних Комісарів, в якій зазначалося, що уряд радянської Росії «визнає Українську Народну Республіку, її право цілком відокремитися від Росії… зараз же, без обмеження та безумовно». Водночас до Центральної Ради було висунуто ультимативні вимоги пропустити більшовицькі війська на Південний фронт для боротьби з Каледіним, не пропускати білогвардійські війська, що рухаються на Дон і Урал та припинити роззброєння Червоної гвардії.
1917 — Розпочав роботу Всеукраїнський з’їзд робітничих, солдатських і селянських депутатів, який підтримав Українську Центральну Раду. 20 грудня з’їзд відкинув ультиматум петроградської Ради Народних Комісарів, що стало приводом для українсько-більшовицької війни
1920 — летовище Схіпхол в Амстердамі почали використовувати для прийому літаків цивільної авіації (нині — головний аеропорт Голландії)
1957 — США провели перше успішне випробування міжконтинентальної балістичної ракети «Атлас».
1962 — Відбувся перший виступ Beatles на телебаченні — на каналі Granada TV вони виконали пісню Love Me Do
1982 — на екрани США вийшов фільм Сідні Поллака «Тутсі» за участю Джессіки Ланж і Дастіна Гоффмана у головних ролях (у Каліфорнії прем’єра відбулася 1 грудня[2]).
1984 — Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію «Про неприпустимість політики державного тероризму та будь-яких дій держав, які спрямовані на підрив суспільно-політичного устрою в інших суверенних державах».
1986 — У Кембриджському шпиталі вперше в історії медицини здійснено одночасну пересадку серця, печінки та легенів.
1989 — На телеканалі Fox (США) відбулась прем’єра мультсеріалу «Сімпсони».
1990 — У Москві почався IV з’їзд народних депутатів СРСР, у перший же день якого прозвучала вимога відставки президента Михайла Горбачова.
1991 — Міністерство юстиції України зареєструвало Міжнародний фонд «Відродження» — українську частину Мережі фундацій Сороса.
1992 — Депутати Федеральних зборів Чехо-Словаччини ухвалили постанову про припинення з 1 січня 1993 року існування Чехо-Словацької Федеративної Республіки й утворення держав-спадкоємниць — Чехії та Словаччини.
1992 — У Вашингтоні, Оттаві та Мехіко підписано Угоду про Північноамериканську зону вільної торгівлі — (NAFTA).
1996 — У столиці Перу Лімі члени ліванського Революційного руху Тупак Амару захопили в заручники 490 високопоставлених гостей посла Японії і погрожували їх убити. Лише через 5 місяців поліція визволила заручників і знищила терористів.
1998 — США і Велика Британія завдали авіаційні удари по Іраку під приводом відмови того співпрацювати зі спеціальною комісією ООН з питання контролю над іракським озброєнням. Таке ускладнення міжнародної ситуації дозволило відкласти призначене на наступний день голосування в Конгресі США щодо імпічменту президента Білла Клінтона.
2003 — У світовий прокат вийшов фільм «Володар перснів: Повернення короля», останній із трилогії, невдовзі щедро відзначений «Оскарами».