Свято Покрови Пресвятої Богородиці в Україні християни відзначають щороку 1 жовтня. Його вважають головним осіннім християнським святом, історія якого бере початок з подій далекого 910 року в Константинополі. Що рівнянам варто знати про свято Покрови Пресвятої Богородиці – читайте у матеріалі.

Історія свята

Свято Покрови Пресвятої Богородиці було встановлене на Русі у другій половині ХІІ ст. Цьому передувало Господнє диво 910 року, опис якого зберігся в житії св. Андрія Константинопольського.

У нього розповідається про подію, коли святий Андрій разом з Єпіфанієм, учнем святого, молилися в храмі, раптом ніби розкрилося над ними склепіння храму, і святий Андрій побачив Пресвяту Діву, оточену безліччю ангелів і святих.

Богородиця молилася і простягала над прочанами храму омофор. Схиливши коліна, Пресвята Діва почала зі слізьми молитися до Бога за християн і довгий час перебувала в молитві. А потім підійшла до Престолу і зняла зі Своєї голови покривало, простягнувши його над людьми, що молилися в храмі, захищаючи їх від ворогів видимих і невидимих.

Згідно оповідей, дивне з’явлення Богородиці підбадьорило і втішило греків, які зібравши останні сили, вони перемогли сарацинів. З тих пір, християни вірять, що Покров Пресвятої Богородиці оберігає та захищає їх, а саме свято, чомусь забуте грецькою церквою, стало на Русі одним з улюблених.

Покрова – свято весіль, матері, воїнів і прощення

Свято Покрови посідає почесне місце серед пошанованих свят на Україні. Цей день нагадує кожному про молитовне заступництво Божої Матері за людський рід і є храмовим святом багатьох міст і сіл України.

Завдяки козацтву виник новий тип Ікони – “Козацька Покрова”, де під омофором Богородиці зображаються українські єрархи, гетьмани і козаки. На хоругвах січовики також любили зображувати Покрову Богородиці, розпростерту над козаками… Недаремно сьогодні багато сіл носять назви ” Покровка”,” Покровське”,” Новопокровка”…

Також стало добрим звичаєм побувати 1 жовтня на Службі Божій, прикрасити домашню ікону Богоматері, згадати родичів чи знайомих, які пішли в похід, змушені десь воювати, боронячи Вітчизну, і помолитися за них.

Окрім того, Пресвята Богородиця завжди була взірцем смиренної і великодушної матері, що повсякчас молиться за своїх дітей і завжди приймає Божу волю. Цей взірець віками надихає на християнські подвиги інших матерів.

Покрова Пресвятої Богородиці – безумовно, велике материнське свято, адже, звертаючи свої молитви до Матері Ісуса, наші предки віддавали себе, свою родину і Батьківщину під непереможну Покрову Богоматері.

Що не можна робити в цей день?

Як у будь-яке релігійне свято, на Покрову Пресвятої Богородиці не можна робити серйозну господарську роботу, а також виконувати багато домашніх обов’язків, а саме: будувати, копати, прибирати, прати, шити, в’язати, прасувати.

У свято Покрови також не можна лихословити, лаятися із людьми, вживати алкогольні напої, бажано навіть не готувати щось серйозне до пізньої вечері.