Кожен день має свою історію, сповнений цікавими фактами та подіями, які відбувалися у різні роки. Чим запам’яталося 13 грудня в історії України та світу – пропонуємо дізнатися рівнянам у нашій добірці цікавих фактів.
Що відзначають?
Сьогодні відзначають День Андрія, або цей день ще називають Калита.
Прикмети дня
13 грудня вшановується пам’ять святого апостола Андрія Первозванного. Андрій Первозванний вважається покровителем морської справи, оскільки перед тим, як стати апостолом, був рибалкою. Наші пращури продовжували на Андрія “наслуховувати” воду. Якщо у криниці тихо — хороша зима буде; а якщо шумить — потрібно готуватись до морозів, хурделиці та заметілі.
Цей день в історії
1577 — англійська ескадра з 5 кораблів (164 члени екіпажу) на чолі з Френсісом Дрейком відпливла з Плімуту (Англія) для нападів на тихоокеанське узбережжя іспанських володінь у Новому Світі. Дрейк повернувся на батьківщину через 3 роки і став першим британцем, що здійснив навколосвітнє плавання, і першим капітаном, який очолював навколосвітню експедицію від її початку до завершення.
1577 — частина боярства проголосила Івана Підкову господарем (князем) Молдови. Сформував новий уряд — козаки Чапа, Бурла і Стефан стали маршалком, гетьманом і державним писарем.
1642 — голландський мореплавець Абель Тасман став першим європейцем, що відвідав групу островів у південній частині Тихого океану, відому сьогодні як Нова Зеландія. При спробі висадитись на берег тубільці вбили трьох матросів-голландців, сприйнявши звуковий сигнал з корабля як заклик до початку бою. Декілька тижнів перед тим Тасман відкрив біля узбережжя Австралії острів, названий ним Землею ван Дімена, а пізніше перейменований на честь мореплавця в Тасманію.
1769 — почалося перше концертне турне 13-річного Вольфганга Амадея Моцарта по Італії.
1913 — урочисте відкриття у Львові Національного музею, як власності української спільноти, організатором музею став митрополит Андрей Шептицький.
1917 — Курултай проголосив Кримську Народну Республіку.
1942 — футболіст паризького «Расінга» Стефан Станіс забив у матчі Кубка Франції 16 голів у ворота команди «Обрі» (світовий рекорд для професійного футболу). Матч закінчився з рахунком 32:0.
1958 — американські вчені провели запуск живої істоти в космос із поверненням. Мавпа Ґордо на борту ракети АМ-13 провела 15 хвилин в космосі, але, повернувшись на Землю, капсула з мавпою затонула в океані
1981 — остерігаючись щораз більшої популярності незалежного профспілкового об’єднання «Солідарність» і запобігаючи інтервенції в Польщу збройних сил СРСР, голова Ради Міністрів країни генерал Войцех Ярузельський ввів у Польщі воєнний стан. Він був призупинений 31 грудня 1982 і скасований 22 липня 1984.
1992 — в Единбурзі завершилась триденна зустріч 12 країн Європейського співтовариства, на котрій було прийнято компромісні рішення з усіх найважливіших спірних питань: сума внесків найбідніших країн — Іспанії, Ірландії, Греції і Португалії — була зменшена з урахуванням їх економічних можливостей, узгоджено ряд економічних заходів для подолання спаду економіки, а відмова Данії увійти у валютний Європейський Союз перестала бути перешкодою для подальшої інтеграції країни в об’єднану Європу.
1994 — у Массачусетському технологічному інституті (США) відбулась перша організаційна зустріч консорціуму World Wide Web (W3C), створеного як міжнародна асоціація для розробки і поширення уніфікованих протоколів передачі даних в інтернеті. Першим директором консорціуму було обрано піонера вебу англійця Тіма Бернерса-Лі.
2004 — Андрій Шевченко став володарем «Золотого м’яча».
Цього дня народилися
1553 — Генріх IV (+1610), король Франції з 1589, автор Нантського едикту
1720 — Карло Ґоцці, італійський (венеційський) драматург і поет
1740 — Опанас Шафонський, український і російський лікар, історик, громадський діяч, один із засновників епідеміології в Російської Імперії.
1797 — Генріх Гейне, один з найбільш визначних німецьких поетів, публіцистів і критиків XIX століття.
1805 — Йоганн фон Ламонт, шотландсько-німецький астроном і геофізик
1816 — Ернст Вернер фон Сіменс, німецький електротехнік, винахідник, засновник компанії «Сіменс» († 6.12.1892)
1846 — Ярошенко Микола Олександрович, український маляр-жанрист і портретист, художник-передвижник.
1877 — Микола Леонтович, український композитор, хоровий диригент, фольклорист, педагог, громадський діяч, автор всесвітньо відомої обробки «Щедрика» (Carol of the Bells)
1880 — Річард Шаєр, американський сценарист.
1893 — Хвильовий Микола, український прозаїк, поет, публіцист, один з основоположників пореволюційної української прози
1901 — Микола Дужий, найстарший син сім’ї Дужих, підхорунжий УГА, секретар Головної Управи товариства «Просвіта», секретар призидії УГВР (†18 травня 1955).
1915 — Юрґенс Курт (Курд Йорґенс), німецький кіноактор («Шпигун, котрий мене любив», «І створив бог жінку», «Найдовший день»).
1923 — Антоні Тапіес, каталонський живописець, скульптор, один з найвідоміших європейських художників і скульпторів другої половини XX століття.
1925 — Михайло Ревуцький, український журналіст, письменник, лауеат літературно-мистецької премії імені Григорія Шабашкевича.
1926 — Ярослав Романович Дашкевич, український історик
1946 — Бистряков Володимир, український піаніст, композитор (Куда уехал цирк, Остров сокровищ).
1981 — Емі Лі, американська співачка, солістка і співзасновник рок-гурту «Evanescence».
1984 — Аліна Вакаріу, румунська модель.
1989 — Тейлор Свіфт, американська співачка в стилі кантрі.