При перерахунку пенсій буде застосовуватись показник середньої заробітної плати на рівні 3 764,40 гривень. Цей же показник застосовується при призначенні пенсій у цьому році. Осучаснення загалом торкнеться 5,6 мільйонів пенсіонерів.
У результаті щомісячні доплати зростуть від 200 до 1000 гривень.
Також з жовтня цього року уряд пропонує скасувати 15-відсоткове зниження пенсій працюючим пенсіонерам. Тобто ті, хто працює, будуть отримували заробітну платню і пенсію у повному обсязі.
Для нарахування пенсій буде встановлена єдина умова їх призначення – наявність страхового стражу. Пенсійний вік не підніматиметься. Люди самі вирішуватимуть, коли виходити на пенсію.
З 1 січня 2018 року пенсія за віком в 60 років призначатиметься за наявності страхового стажу в 25 років. Кожні 12 місяців вимога до розміру страхового стажу буде збільшуватись на 1 рік. І в 2028 році, аби отримати пенсію за віком, необхідно буде мати 35 років страхового стажу. У 63 роки пенсія за віком, як для чоловіків, так і для жінок, призначатиметься у разі наявності страхового стажу тривалістю від 15 до 25 років (з 2028 року – 25 – 35 років). Особи, в яких на момент призначення пенсії не буде необхідної кількості страхового стражу, зможуть обрати – допрацювати або придбати необхідну кількість років (але не більше п’яти).
За нині діючими правилами, пенсійні виплати для пенсіонерів, які раніше працювали на шкідливих виробництвах (мають право на достроковий вихід на пенсію), повинні відшкодовувати підприємства. Однак підприємства нерідко уникають таких виплат.
Така система буде змінена. По-перше, підприємства замість відшкодування пенсій сплачуватимуть підвищений ЄСВ за своїх працівників, зайнятих на шкідливих виробництвах – додатково 15 % за працівників із Списку 1 і 7% для всіх інших. Нова система запобігатиме подальшому накопиченню боргів підприємств перед Пенсійним фондом. А також стимулюватиме роботодавців покращувати умови праці для своїх працівників, щоб сплачувати менше ЄСВ.
По-друге, додаткові внески ЄСВ з 1 січня 2019 року за працівників, молодших за 35 років, будуть накопичуватися на їх індивідуальних пенсійних рахунках. Це підвищить їх соціальну захищеність і пенсійні гарантії. Таким чином, уряд робить перший крок у запровадженні другого рівня пенсійного забезпечення в Україні.
Найближчим часом урядовий законопроект про пенсійну реформу буде направлений до парламенту.