У ніч з 7 на 8 лютого 1943 року у Володимирці відбувся перший наступальний бій відділу УПА під командуванням Григорія Перегійняка – «Коробки».

Сотня атакувала містечко і визволила його жителів від окупантів. Цим боєм УПА відкрила антинацистський фронт.

Часопис «Вісті з фронту УПА» (ч. 1, 1943 рік) повідомляв: «7 лютого цього року відбувся наступ першої сотні УПА на м. Володимирець… Найкраще відзначився особистим прикладом одчайдушности командир сотні – «Довбешка-Коробка». Здобуто 20 крісів, 65 копців, амуніції й ін. Зі сторони ворога впало 7 людей, включно з командиром жандармерії. З нашої – 1 вбитий, 2 поранених».

З нагоди 74-річчя першого бою УПА біля меморіальної дошки, встановленої на фасаді Володимирецького краєзнавчого музею, зібрались громадськість та молодь не лише з Рівненщини, а й сусідньої Волині.

Присутній на вшануванні безпосередній  учасник першого бою УПА Степан Бакунець розповів назагал історію своєї причетності до загонів УПА: «Ми рабами не були і не будем, і коли колись ми нишком казали  такі слова, то тепер я на повен голос вам кажу – “Слава Україні!».

Участь у відзначенні цієї дати взяла представниця Інституту національної пам’яті України, кандидат історичних наук Леся Бондарук, котра закликала усіх присутніх записувати спогади очевидців тих подій та передавати до інституту.

«Нам потрібна ваша допомога у пошуку інформації для відновлення історичної пам’яті про такі події», – звернулася до усіх Леся Бондарук.

Так, як свідчать результати соціологічних опитувань, оцінка українцями діяльності УПА залежить від рівня поінформованості про неї.

Як відомо, впродовж семи десятиліть архівні дані про українських повстанців були засекречені. Вільний доступ громадянам до документів КГБ та конфіскованих спецслужбою матеріалів УПА Україна відкрила щойно з 2015 року. Тож, на переконання Інституту національної пам’яті та громадських діячів, існує потреба донесення до громадськості фактів з історії боротьби ОУН та УПА під час та після Другої світової війни.

Урочистості продовжились виступами аматорських творчих колективів, які виконували тематичні пісні, деякі з яких записані із вуст очевидців тих далеких подій. А на завершення усі охочі мали змогу посмакувати смачним кулішем, повідомляють у Рівненській ОДА.