Перекладати і озвучувати науково-популярні відео найвідоміших у світі youtube-каналів українською мовою почав вчитель фізики та астрономії однієї із рівненських шкіл Віталій Шевчук. Озвучені відео він поширював на youtube-каналі «Цікава наука». Також вчитель планує не лише перекладати іноземні ролики, а й створювати власний продукт.

У таких кількохвилинних роликах Віталій Шевчук просто і доступно розповідає українською про складні фізичні, біохімічні та інші процеси. Зізнається, що над першими роликами він працював по кілька днів. Спочатку записував їх вдома, потім у підсобці шкільного кабінету фізики. А основними глядачами спочатку стали учні.

Тепер Віталію допомагають волонтери. Озвученням займаються любителі та професіонали з різних міст, а звукозаписи відбуваються на студіях.

– Працюють на ентузіазмі і для душі, бо ж проект некомерційний. Втім, зараз україномовний науково-популярний канал «Цікава наука» має вже більше 4 тисяч підписників, – розповідає Віталій Шевчук.

А також додає, що ідея робити такі ролики спала на думку під час одного з уроків, які проводив для 10 класу.

– Справа в тому, що під час навчального процесу я доволі часто демонструю відео. Але якісні науково-популярні ролики озвучені переважно іноземною мовою. Зважаючи на те, що англійську учні знають не настільки добре, то шукав переклади. Зазвичай вони були російською мовою. Знаходив і україномовні варіанти. Але вони далеко не завжди виявлялися якісними і грамотними. Якщо ж натрапляв на проект, який робили на високому рівні, то виходило так, що він був нетривалим. Тоді й подумав, що можу спробувати зробити щось схоже сам. Досвіду в цій сфері у мене не було. Втім, я купив мікрофон і почав працювати. Переклад першого ролика робив майже 5 годин, а дружину попросив начитати текст. Відео триває всього кілька хвилин, але записували ми його також майже 5 годин. Потім ще кілька днів довелося працювати з монтажем та обробляти звук, – каже вчитель.

Вже на початку навчального року Віталій розповів про такий проект учням. Вони й стали першими глядачами україномовних роликів. Пропонували навіть порекламувати канал, щоб збільшилася кількість підписників. Та вчитель таку ініціативу не підтримав.

Однак з часом проект почав набувати все більше популярності. Самому ж Віталію Шевчуку запропонували допомогу професіонали, які мають досвід озвучування фільмів та студійному записі. Це люди з інших міст, яким сподобалася ідея. У результаті ролики стали значно якіснішими.

Наразі на каналі «Цікава наука» вже більше півсотні відео. Тут можна знайти фільми і про солоність ґрунтів, і про чорні діри, і про теорію відносності, і про те, як цукор впливає на мозок, і про ДНК. Зараз в роботі одночасно перебуває 8-9 роликів. Разом із тим ентузіастів, готових приєднатися до проекту, більшає. Присилають навіть зразки власних записів, щоб можна було послухати і вибрати.

– Коли я починав цей проект, то не хотів перетворювати його на продукт, розрахований виключно на школу. Цей канал – не тільки для учнів. Він для того, щоб популяризувати науку. І робити це цікаво та навіть весело. Кількахвилинні пізнавальні ролики підходять на таку роль якнайкраще. Нині канал має 4 тисячі 100 підписників. І основна аудиторія – не учні, а дорослі, яким від 24 до 44 років. Перекладені українською і озвучені нами ролики також можна знайти і на «Фейсбуку». Я витрачаю на цей проект багато часу і намагаюся робити його якісно та в задоволення. Найприємніше, мабуть, коли у повідомленнях пишуть, що «це найулюбленіший канал мого сина», або «мої діти дивилися ці фільми усі вихідні, – зазначає він.

Ще у планах вчителя-ентузіаста – наповнення сайту, завдяки якому школярі, студенти, педагоги та й всі охочі зможуть отримувати цікаву інформацію на природничі теми українською мовою. Окрім того, Віталій Шевчук хоче створювати власні ролики про цікаву науку, тому вчиться «малювати» на графічному планшеті.