Другий день Великодня, понеділок –  – одне з найвеселіших свят у році. Його в Україні прийнято називати Обливаним (Поливаним). Так, Обливаний понеділок цьогоріч відзначається сьогодні, 17 квітня. Що рівнянам варто знати про цей день – читайте далі.

Здавна вважалося, що вода у великодній понеділок стає цілющою, приносить здоров’я та щастя. За стародавнім звичаєм, у цей день хлопці обливають дівчат водою – очищаються. Також вважалося, що облита водою на Великодній понеділок дівчина обов’язково вийде заміж за коханого хлопця.

У давнину в цей день хлопці ходили «ватагами», заходили до хати, де була дівчина й просили батьків, щоб дівчина вийшла на двір. Батьки раділи, що їхню хату не обминають поливальники, адже це означалося, що є надія на весілля.

Вода від найдавніших часів вважається символом життя, відродження, очищення. Тому – весняне обливання водою має змити з людей усілякі зимові нечистоти та підготувати людей до приходу весни, яка пов’язана із народженням нового життя.

Обливати когось або самого себе водою на Великодньому тижні – це стародавні звичай, що пов’язаний з весняним очищенням водою. Цей звичай існує або донедавна існував і в інших європейських народів.

Так, серби у Великодню суботу обливають водою будинки, в яких живуть, вірячи, що цим вони виганяють «нечисту силу». А в першу п’ятницю після Великодніх свят вони обмиваються «омахом» – водою з-під млинового колеса; при цьому вони ще кладуть у воду великоднє яйце і зілля – «милодух» або взагалі квіти. У Боснії в цей день купаються в джерельній воді.

Нині ж в Україні цей ритуальний зміст Обливального понеділка майже втрачений: підлітки заради розваги влаштовують на вулицях справжні водяні бої, мокрими “жертвами” яких нерідко стають і випадкові перехожі. Тим часом того змісту, що вкладали в цей день наші предки вже немає.