Програміст із Рівного Михайло Тарануха винайшов спрей, який замінює каву. Кофеїновий розчин має таку ж саму дію на людський організм, проте не шкодить здоров’ю, переконує винахідник.

Приступити до розробки цього продукту Михайла спонукала надмірна зайнятість та недосипання. Над створенням комп’ютерних програм хлопець працював майже 20 годин на добу. Перебиваючи сон кавою, отримав виразку шлунку та кофеїнову залежність. Коли ж кількість випитого напою сягнула 13 горняток за день, програміст почав шукати альтернативи.

– Спершу спробував замінити каву енергетиками, хоча більшість із них через завищену кислотність вживати взагалі не можна, – розповідає Михайло. – Згодом перейшов на медичні препарати, проте пігулки виявилися дещо сильним засобом: термін дії однієї таблетки становить 4 – 6 годин, після цього пив це одну, потім ще… Якось почув, що американські хіміки звичайний кофеїн перетворили в рідку форму, яку можна вживати замість кави. Спробував спробувати й собі На смак суміш дуже гірка та несмачна, пити її майже неможливо. Став експериментувати. І врешті вийшов ось такий спрей.

Дію свого винаходу Михайло Тарануха найперше випробував на собі. Зізнається, одного разу навіть отримав легке передозування кофеїном. Відчуття, каже, не з найприємніших: збудження було настільки сильним, що хлопець навіть перестав контролювати власні рухи, думки плуталися, паморочилося у голові.

Протягом усього періоду роботи склад винаходу дещо змінювався. Як, власне, й консистенція препарату. Спершу засіб, вживання якого дозволяє відмовитися від кави, мав форму желеподібного драже. Проте, розповідає винахідник, його не зручно наносити на шкіру, тож зробив продукт рідним.

Нині продукт Михайла, який він назвав «Бустер енерджі», складається із кофеїну, води, натрієвої солі, бензойної кислоти та різних ароматизаторів. Спрей достатньо розпилити на внутрішню сторону зап’ястя. Рекомендоване разове застосування – 2-4 натиски, переконує винахідник. Проте добова норма використання продукту не повинна перевищувати 15 натисків.

– Розроблений мною продукт характеризується високим вмістом кофеїну, тож не рекомендую вживати його дітям, вагітним та жінкам, що годують груддю, – застерігає Михайло Тарануха. – Людям із серцево-судинними захворюваннями цей препарат також не бажаний. Натомість іншої шкоди здоров’ю кофеїновий спрей не становить. Побічних дій він також не має.

Щоправда, винахіду рівненського програміста у вільному продажу поки що немає. Хлопець пояснює це складністю виготовлення дозвільних документів та затяжною біганиною по різних інстанціях.

Марія МАРТИНЮК