Екзотичним делікатесом частує своїх гостей 53-річний Микола Андрощук із села Новоселівка Млинівського району Рівненської області. Коронною стравою чоловіка є смажені на пательні слимаки виноградні. Гурман запевняє, гості вмить з’їдають таку закуску. Особливо молюски смакують чоловікам.

Готувати равликів Микола почав близько десяти років тому. Розповідає, якось товариш побачив по телевізору, як в одному з кулінарних шоу розказували про їх приготування Не довго думаючи, чоловіки спробували й собі приготувати таку страву.

– Як згадаю той випадок, то й досі сміюся. Наготували слимаків із панцирами, бо я не знав як це правильно робити, а друг забув половину рецепта, – пригадує перший досвід Микола Андрощук. – Але нічого, з часом навчилися. Тепер смажені на пательні слимаки, це моя коронна страва. Обов’язково частую нею друзів на День народження та великі релігійні свята. Ніхто не гидує. Усі їдять з апетитом. Хвалять, що смачно. Гарно приготовані равлики по смаку нагадують білі гриби або курячі шлуночки.

Чоловік заготовляє, цей делікатес у лісі за селом. Наголошує, збирати равликів слід лише серед листяних дерев. У хвойних слимаки не водяться, бо там мало вологи. Найкраща пора для “полювання” – кінець квітня – травень, коли в молюсків триває період спарювання. Пізніше ж їх знайти надзвичайно важко.

– Я йду в ліс після дощу, коли слимаки вилазять на поверхню. Ловлю їх голими руками. За раз назбирую до п’яти літрів, – продовжує новоселівський гурман. – Вдома добре промиваю і п’ять-шість днів тримаю на “голодному пайку” – даю тільки крихти білого хліба або борошно, щоб равлики очистилися. Потім знову кілька разів мию, кидаю у глибоку посудину з водою. Коли равлики вилізуть із ракушки, відрізаю м’якоть, промиваю від залишків слизу і закидаю до морозильної камери. Заморожую не багато, кілька порцій, щоб страва не приїлaся.

Приготування ж равликового м’яса Микола Андрощук починає з відварювання. На повільному вогні, каже, слід тримати близько сорока хвилин, постійно знімаючи піну. На пів готову страву ще раз промиває і відправляє до прогрітої пательні зі товстим дном, щоб страва не підгоріла, постійно помішує. Наголошує: смажити треба на оливковій олії, бо соняшникова “забере” у страви ніжний смак. А от приправи можна додавати будь-які.

– Смажені равлики – найкраща закуска під горілку. Вона абсорбує алкоголь, і завдяки цьому довго не п’янієш, – розкриває секрет пан Микола. – Суто для себе слимаків не готую. Це делікатес, тож і ласувати ним треба у хорошій компанії. Молюски не лише смачні, а й надзвичайно корисні. Вони багаті на білок. А ще – це природний тестостерон, який збільшує чоловічу силу.

Марія МАРТИНЮК