Дослідження щодо того, наскільки якісно в області надають правову допомогу при затриманні громадян, завершили на Рівненщині. Цю тему вони вивчали упродовж 5 місяців.

Активісти, зокрема, акцентували увагу на тому, наскільки жителі області орієнтуються у своїх правах. Їх, зокрема, цікавило, чи знають люди, як поводитися під час затримання правоохоронцями, чи чули вони про безоплатну правову допомогу, чи поінформовані про послуги безкоштовного адвоката.

– Коли ми створювали громадську організацію, то не хотіли бути «професійними» переселенцями і займатися проблемами цієї сфери. Для нас ключовим елементом стала Рівненщина, а ми, як мешканці цього регіону, хотіли б, щоб тут розвивалося громадянське суспільство. Саме тому взялися за проект щодо дотримання прав людини при затриманні», – пояснює представник «Кримської діаспори Рівненщини» Євген Новицький.

Активісти проводили дослідження серед населення міст Костопіль, Дубно, Сарни та обласного центру Рівненщини, а також міста Рубіжне, що на Луганщині. Там ситуація щодо правової грамотності значно гірша, підсумовують вони.

– Якщо на Рівненщині 13 відсотків опитаних відповіли, що, на їх думку, вони добре поінформовані про свої права, то на Луганщині це лише 3 відсотки респондентів, – коментує соціолог Роман Микитюк. – Взагалі ж дослідження складалося з двох частин – ми опитували населення, а потім експертів. Мова йде про поліцейських, працівників регіонального Центру БВПД, а також людей, які наразі перебувають у місцях позбавлення волі. Вони й розповідали, як фактично відбувається затримання, а також чи була можливість скористатися послугою безкоштовного адвоката.

Реалізовуючи проект, активісти виявили деякі системні проблеми. І однією з них є так звані приховані затримання. У таких випадках людина залишається без захисту.

– За офіційною статистикою, за 5 місяців цього року на Рівненщині було лише 5 адміністративних затримань, тоді як минулого року за такий же період – 400. Звісно, що цьогорічні показники навряд чи відповідають дійсності. Насправді ж проблема в тому, що затримання просто не оформлюють і люди лишаються беззахисними. Часто вони навіть не знають, що затримані. Відповідно, про них не повідомляють у центр БВПД, тож адвокат не виїжджає. Таким чином виникає величезне поле для зловживань. Ми це бачили під час Майдану, коли люди зникали, коли їх катували, коли з райвідділку в Києві виносили трупи… Досі багато хто вважається зниклим безвісті. Я, звісно, беру крайні варіанти, але ми повинні зробити все від нас залежне, щоб унеможливити такі ситуації, – пояснює керівник ГО «Кримська діаспора Рівненщини» Ельвіра Шиліна.

Тож активісти, спільно з Регіональним представником Уповноваженого із прав людини, працюватимуть над тим, щоб внести відповідні зміни в законодавство.
Нагадаємо, дослідження здійснювали у рамках проекту «Моніторинг надання послуг Регіональними центрами безоплатної вторинної правової допомоги при затриманні громадян», який реалізується за підтримки Європейського Союзу, в межах проекту «Українська регіональна платформа громадянських ініціатив», що співадміністується РОГО «Комітет виборців України».