Асфальтування і “латання” доріг, ремонт житлового фонду, комунальних закладів міста, оновлення електротранспорту, купівля потрібного обладнання для медзакладів, фінансування різноманітних програм і проектів – все це за мільярд гривень у рік.  Такі фінансові рамки окреслив для Рівного цьогорічний бюджет. За шість місяців цього року вже можна зробити висновки, як живеться місту за ці кошти, що зроблено та ще планується, на що вистачає бюджетних грошей, скільки вже встигли витратити та скільки заробити? Відповіді на ці та інші запитання давав голова бюджетної комісії міськради, депутат Олег Карпяк.

“Такого бюджету в Рівному ще не було”

– Олеже, ти як голова бюджетної комісії міськради, як оцінюєш цьогорічний бюджет і те, як витрачаються кошти за результатами першого півріччя?

– Скажу відверто, це найбільший бюджет міста, який я пам’ятаю у Рівному. Все таки, як не є, але децентралізація у форматі доходів до місцевих бюджетів, як показує результат за 6 місяців цього року, працює. Аби не бути голослівним наведу лише один приклад цифрами: ще кілька років тому, управління культури отримувало 800 тисяч гривень на весь рік. Для порівняння, цьогоріч лише один проект, який реалізуватиметься за кошти громадського бюджету обійдеться більше, ніж у 700 тисяч гривень. І схожа тенденція спостерігається по всіх управліннях. Тому багато на що кошти є. Втім, не варто будувати ілюзій і думати, що вистачить абсолютно на все вже зараз, адже в місті завжди є що робити. Більше того, яким би не був бюджет за один рік все фізично не осилиш збудувати, “підлатати”, купити та зробити.

– Чому?

– Варто розуміти, що навіть якщо кошти є і ми їх виділяємо, перш ніж приступити до роботи потрібно виготовити проектно-кошторисну документацію, по деяких проектах пройти експертизу, провести тендер і лише тоді приступати до виконання робіт. Тому чимало проектів не вдається реалізувати так швидко, якби хотілося. Адже нині в області три людини перевіряють усі проекти, бо цим може займатися лише одна державна структура. Самі розумієте, які це обсяги роботи. Якщо ж приватні фірми зможуть отримати ліцензію на такі перевірки, то все відбуватиметься швидше.

– Як поділили вже кошти між управліннями? На які роботи виділили найбільше?

– Чимало робіт у нас виконує управління житлово-комунального господарства, тому їм у першому півріччі дісталося найбільше коштів — вже виділіли більше 6о мільйонів гривень. Їх спрямовують на капітальні та поточні ремонти, реконструкції об’єктів тощо. Також 42 мільйони гривень із бюджету розвитку вже отримало управління транспорту на оновлення електронспорту. За них придбали 6 електробусів, які можуть їздити як на контактній мережі, так і на батареях. Згодом додали ще кошти на придбання тролейбусів, які були у використанні. Управління економіки отримало гроші на завершення капремонту будівлі на вулиці Поштовій, 2. Управління культури та туризму запланувало капітальні ремонти музичних шкіл, поповнення бібліотечного фонду, а також закупити різного обладнання для МБК і ПК «Текстильник», встановити пам’ятник Георгію Косміаді, реконструювати літню естраду у парку імені Шевченка та добудувати в зоопарку вольєр для левів. Частину з цих робіт вже виконано в першому півріччі. Є управління, яким виділили менше коштів. Так, наприклад, управління земельних відносин просило 24 тисячі на купівлю двох комп’ютерів, управління комунальної власності – 19 тисяч на придбання оргтехніки, та управління торгівлі – 17 тисяч, аби купити нові шафи та стільці. Ці кошти вони вже отримали в першому півріччі.

– А яка сума перевиконання бюджету за перше півріччя?

– Зараз перевиконання бюджету орієнтовно 42 мільйони гривень. А вже в серпні під час засідання сесії ми вноситимемо зміни до скарбнички міста на цей рік і по деяких напрямках відбудеться перерозподіл коштів.

“При розподілі бюджету не обділили жодне управління”

– Пройшло півроку. Зараз, аналізуючи бюджет, чи можна вже говорити про те, на що коштів вистачає, а на що ні?

– Цього року при розподілі бюджету не обділили жодне управління, адже всі отримали кошти по залишковому принципу. Найбільші витрати— це традиційно комунальна галузь. Також маємо певною мірою недофінансування управління у справах сім’ї, молоді та спорту. Власне, їм потрібні кошти на капремонти спортивних майданчиків, утримання підліткових і спортивних клубів тощо. До речі, дитячих і спортивних майданчиків цього року планується встановити значно більше, ніж у попередні. Зокрема, передбачається, що нові майданчики з’являться практично в усіх подвір’ях, де у цьому є реальна потреба. Повертаючись до теми розподілу коштів, варто зазначити й те, що є управління, на які навпаки, бачу недоцільність використання коштів. Тому на засіданнях бюджетної комісії ми обговорювали, з яких об’єктів певну суму можна зняти, а куди “перекинути”. Адже те, що з минулого року залишаються вільні кошти, свідчить лише про неефективне їхнє використання управліннями.

“У Рівному треба викорінити перехідні об’єкти”

– А чи є бачення, як вирішити проблему з недоцільним використанням коштів, перехідними з року в рік об’єктами, на які потім додаються гроші, бо ж вартість матеріалів і робіт змінюється?

– Ми хочемо взагалі викорінити, так звані, перехідні об’єкти з міста. Зокрема, вже з наступного бюджетного року спробуємо для управлінь ввести, як правило — здавати проекти за рік і нормально планувати свою роботу. Звісно, це стосується лише тих випадків, коли це можливо зробити. Адже зрозуміло, що наприклад, стадіон “Авангард” за один рік не реконструюють повністю. Тому на такі великі об’єкти, кошти виділятимемо частинами.

– До речі, щодо “Авангарду”. Чому початок робіт так затягується і чи розпочнеться взагалі реконструкція стадіону цього року?

– На стадіоні не починали роботи, бо тривала експертиза проекту, яка нині на завершальному етапі. Вже найближчим часом перший етап реконструкції мають розпочати. Думаю, цьогоріч вдасться виконати робіт приблизно на 2 мільярди гривень. Більше просто фізично не встигнемо. Але разом із тим, коли говорилося про реконструкцію стадіону, то початково планували, що це довгостроковий проект і кошти на нього виділятимемо частинами.

“Із бюджету міста виділятимуть більше коштів на сферу обслуговування”

– А які напрямки пріоритетні у фінансуванні до кінця цього року та які з проектів все ж вдасться завершити?

– Наразі у місті робимо акцент на енергоефективність і термомодернізацію комунальних закладів. Так, цьогоріч маємо утеплити по 5 найбільш енергозатратних шкіл і дитсадків. Це дозволить взимку заощаджувати на оплаті послуг і витрачати менше ресурсів. Зрозуміло, що утеплення комунальних закладів дороговартісне, тому й робимо його поступово. Але разом із тим, це інвестиція із бюджету міста, яка окупиться приблизно за 3 роки. Спеціалісти запевняли, що утеплений дитсадок чи школа зможуть заощадити приблизно 30% коштів на оплаті послуг в опалювальний сезон. Скажу чесно, якщо нам вдасться зекономити хоча б 10% – це вже хороший результат для бюджету міста.

Також нині з міського бюджету виділятимемо кошти на сферу обслуговування, аби покращити її якість для рівнян. Зокрема, це стосується ремонту та оновлення обладнання у медичних закладах міста — амбулаторіях, поліклініках, лікарнях, покращення тролейбусного сервісу тощо.

Так, вже розробили технічну документацію на заміну вікон, утеплення і внутрішні роботи в міському пологовому будинку. Ці три проекти втілюватимуться у порядку черговості. Також виділили кошти на закупівлю обладнання для поліклініки “Північна”. Думаю, його вдасться встановити цьогоріч. Отримали фінансування й інші медичні заклади.

Що ж до покращення якості послуг у громадському транспорті міста, то до Дня міста хочемо презентувати 6 нових електробусів, які придбали цьогоріч. Також у місто закупили ще 6 тролейбусів, які були у використанні. Взагалі ж прагнемо оновити тролейбусний парк таким чином, щоб за 3 — 4 роки в Рівному вийти на якісний тролейбусний сервіс і мешканці могли їздити в новому транспорті.

” У Рівному активно асфальтують дороги та прибудинкові території”

– Чи можна вже говорити про те, які великі проекти в Рівному вдасться завершити цьогоріч?

– Ми виділили чимало коштів на ремонт доріг та асфальтування прибудинкових територій у Рівному. Тому по цьому бачимо результат. Адже, наприклад, рівняни довго нарікали на ями на вулиці Шухевича — зараз дорогу ремонтують і мають завершити до кінця року. Також йде оновлення асфальтного покриття на об’їзній дорозі вулиці Макарова. Робляться й ямкові та капітальні ремонти прибудинкових територій у місті.

– Зараз чимало рівнян нарікають, що один двір асфальтують повністю, а в іншому — лише “латають” ями, які знову з’являться після дощу. За яким принципом в Рівному обирають, у якому дворі, як “класти асфальт”?

– Мешканці й справді активно звертаються щодо асфальтування прибудинкової території. Щоправда тут ситуація така – якщо люди готові чекати рік, то розробляється проектно-кошторисна документація на капремонт прибудинкової території, адже це потребує чимало часу на етапі розробки самого проекту і за сезон зробити все нереально. Якщо ж мешканці хочуть, аби прибудинкову територію асфальтували вже, то проводиться ямковий ремонт. Хоча ніхто не забороняє людям звертатися після цього й щодо проведення капремонту.

– А яким чином у місті виділяються кошти на капітальні видатки?

– Зараз ми змушені дофінансовувати ті проекти, які “висять” із попередніх років. Взагалі ж на майбутнє хочемо давати кошти на капітальні видатки лише ті, де вже є проекти та управління готові приступати до роботи, щоб не затягувати це в часі.

– Чи даватимуть надалі кошти з міського бюджету на капремонт будинків?

– Тут складніше. Адже нині багатоквартирні будинки — це спільна сумісна власність мешканців і всі ремонти, в тому числі капітальні, лягають на їх плечі. Зрозуміло, що якщо це старі будинки на кілька квартир, де мешкають пенсіонери, то їм просто не під силу зібрати кошти на капітальний ремонт. Тому з міського бюджету ми фінансуватимемо капремонти лише тих будинків, де справді ситуація критична. Хоча мешканці ОСББ можуть подавати проекти капітальних ремонтів у своїх будинках на співфінансування із міського бюджету за “Муніципальною програмою сталого розвитку”.

“У Рівному програма підтримки ОСББ найдієвіша в Західній Україні”

– Примітно, що нині ОСББ Рівного активно користуються муніципальною програмою сталого розвитку. За роки її дії, чи можна говорити про те, наскільки вона ефективна?

– Цьогоріч на фінансування проектів за муніципальною програмою сталого розвитку ми вже виділили 60 мільйонів гривень. Це чимала сума. І чесно скажу, з кожним роком все більше ОСББ подають свої проекти на співфінансування, а є й такі, що подаються кілька років поспіль. Тому думаю, що це найбільш дієва бюджетна програма у Західній Україні, адже в інших містах активність мешканців ОСББ значно нижча та й проектів втілено набагато менше.

– А якщо будинок не ОСББ, чи є варіанти хоча б якось покращити благоустрій за рахунок підтримки з бюджету?

– Варіанти є завжди, аби тільки в мешканців було бажання щось робити. Так, наприклад, вже другий рік поспіль у Рівному відбувається конкурс на фінансування проектів за кошти громадського бюджету. І зважаючи на те, як активно мешканці до нього долучаються, думаю, можна впевнено сказати, що в нас громадський бюджет вдався. На нього рівняни можуть подавати, як проекти, скажімо, зі встановлення спортивного майданчику біля свого будинку, так й інші, які можуть бути корисними для того чи іншого будинку, двору, мікрорайону чи міста в цілому. Головне, аби вони здобули підтримку та пройшли відбір. Тому можливості є, а рівнянам раджу цікавитися програмами, проектами, які діють у місті та долучатися до них.

Нагадаємо, вже в серпні під час засідання сесії міськради депутати вноситимуть чергові зміни до бюджету Рівного на цей рік. Скільки, кому та на що дістанеться коштів – читайте вже згодом у наших публікаціях.