Останній тиждень перед Великоднем має назву Страсна седмиця. Він присвячений спогадам про останні дні земного життя Спасителя, про Його страждання, розп’яття, хресну смерть, поховання. Також цього тижня щодня у храмах Рівного відбуваються особливі богослужіння. Що рівнянам варто знати про ці дні та те, як їх провести – читайте далі.

Цей тиждень особливо шанується Церквою. «Всі дні, – йдеться в Синаксарі, – перевершує Свята і Велика Чотиридесятниця, але більше Святої Чотиридесятниці Свята і Велика седмиця (страсна), і більше самої Великої седмиці ця Велика і Свята субота. Називається ця седмиця великою не тому, що її дні або години більші (інших), але тому, що в цю седмицю здійснилися великі і надприродні чудеса і надзвичайні діла нашого Спасителя … »

За свідченням святителя Іоанна Золотоустого перші християни, палаючи бажанням невідступно бути з Господом в останні дні Його життя, у Страсну седмицю підсилювали моління і збільшували звичайні подвиги посту. Вони, наслідуючи Господа, Який одного разу зазнав з любові до занепалого людства безприкладні страждання, намагалися бути добрими і поблажливими до немочі братій своїх і більше творити справи милосердя, вважаючи непристойним вимовляти засудження в дні нашого виправдання кров’ю Непорочного Агнця, припиняли в ці дні всі тяжби, суди, спори, покарання і навіть звільняли на цей час від ланцюгів в’язнів в темницях, винних не в кримінальних злочинах.

Кожен день Страсного тижня – великий і святий, і в кожен з них у всіх церквах здійснюються особливі служби. А шлях Страсної седмиці – шлях посту, сповіді і причастя, інакше кажучи – говіння, для гідного причащання Святих Тайн в ці великі дні.

Богослужіння Страсної седмиці особливо величні, прикрашені мудро розташованими пророчими, апостольськими і євангельськими читаннями, піднесеними, натхненними співами і цілим рядом глибоко знаменних, благочестивих обрядів.

Понеділок, вівторок і середу Страсної седмиці присвячені спогаду останніх бесід Спасителя з учнями і народом. У кожен з цих трьох днів Євангеліє читається на всіх службах, прочитуються всі чотири Євангелія.

Так, сьогодні віряни відзначають Великий понеділок. У цей день Свята Церква своїми співами закликає зустріти «початки страстей Господніх» і піти за Господом на шляху до Єрусалиму. Прийдешні невинні страждання Спасителя показані в старозавітному прообразі цнотливого Йосифа.

«Йосиф, – йдеться в Синаксарі, – є прообраз Христа, бо й Христос стає предметом заздрості для своїх одноплемінників-юдеїв, продається учнем за тридцять срібняків, покладається в похмурому і тісному рові-гробі і, повставши з нього, запановує над Єгиптом, тобто над всяким гріхом, і повністю перемагає його, володарює над усім світом, чоловіколюбно викупляє нас даруванням таємничої пшениці і живить небесним хлібом – Своєю Живоносною Плоттю ».

З подій Євангельських у цей день згадується висушення безплідної смоковниці. Смоковниця зображує сонмище іудейське, у якому Ісус Христос не знайшов істинного плоду, а тільки лицемірну тінь закону, яку викрив і прокляв. Але ця смоковниця зображує також і всяку душу, що не приносить плоду покаяння, чому Свята Церква і взиває до нас: «Висохшої смоківниці за неплідність, заборони (прокляття) убоявшись, браття, плоди, гідні покаяння, принесемо Христу, що подає нам велику милість».

Ранкове Євангеліє навчає нас притчею про неправедних виноградарів, які вбили спочатку слуг господаря свого, надісланих за виноградом, а потім і самого сина свого господаря.

У цій притчі, яка зображує жорстокість юдеїв, які били пророків, а з пришестям на землю сина Божого, котра розіпнула і Його самого, не можна не бачити і страшного осуду християн, які порушують заповіді апостольські і святоотцівські і тим продовжують розпинати сина Божого своїми гріхами.

У євангельському читанні на літургії Свята Церква нагадує долю боговідступного іудейського народу і кончину світу так, як вони були напередзображені Ісусом Христом.

Зображенням великих і різноманітних бід і ознак руйнування Єрусалиму й кінця віку віруючі спонукаються серед бід до великодушності, неупередженості, терпіння, молитві і бдіння духовного і втішаються обітницею Спасителя про поширення Євангелія у всьому світі та припинення бід «ради обраних» (Мф. 24,14 -22).