Паломники з Рівненщини відвідали святині православної Греції. Традиційно паломницьку групу супроводжували священнослужителі. Зокрема, обласний благочинний – протоієрей В’ячеслав Грицак, духівник Рівненської єпархії – протоієрей Іоан Пилипчук, прес-секретар – протоієрей Василій Рудніцький та головний координатор паломницького центру «Воскресіння» протоієрей Миколай Капітула.

Як і належить проща розпочалася iз молебня у Свято-Покровському кафедральному соборі Рівного. Вирушаючи в далеку дорогу прочани перед копією Іверської чудотворної ікони попросили небесного заступництва і покрову Цариці Небесної у подорожі.

Долаючи кілометри далекої подорожі паломники з Рівненської єпархії відвідали по дорозі Рильський монастир в Болгарії, славетну православну обитель пов’язану з ім’ям великого святого – преподобного пустельника Іоана Рильського, котрий в Х ст. заснував цей монастир. Власне сам преподобний Іоан жив у печері неподалік монастиря, а обитель заснували і розвинули його учні. Від початку заснування майже всі болгарські правителі були жертводавцями Рильського монастиря і всіляко підтримували цю святу обитель. Монастир в Рилах мав свої злети і падіння і в тяжкі часи для болгарського народу був хранителем болгарської мови та культури. Зараз Рильський ставропігійний монастир є найбільшою чернечою обителлю Болгарської Православної Церкви. Тут зберігаються мощі преподобного Іоана Рильського та чудотворна ікона Пресвятої Богородиці з 32-ма частинами мощей різних святих угодників Божих. Цей чудотворний образ є одним з найбільш шанованих у Болгарії, адже через щиру молитву до Господа Бога і Пречистої Його Матері біля нього зцілилася велика кількість людей, котрі приходили в Рильську обитель із різних країв. А також мали можливість вшанувати святині Рильського монастиря і рівненські паломники.

Прибувши до Греції прочани розмістилися у готелі в невеличкому містечку Літохоро, що розташоване біля підніжжя гори Олімп. Саме звідси прочани щодня вирушали у цікаві подорожі.

Особливістю цього паломництва було відвідання Святої гори Афон для чоловіків, а для жінок можливість на паромі побачити красу афонських монастирів на відстані 500 метрів.

Протягом трьох днів чоловіча частина паломницької групи перебувала на Афоні молячись на Богослужіннях та вшановуючи багато чисельні Святині Святої Гори. Паломники мали можливість побачити, як звершується хіротонія (висвята) на ієромонаха в день пам’яті святих першоверховних апостолів Петра і Павла у монастирі Кутлумуш та розділити духовну радість із братією обителі та великою кількістю паломників, що прибули цього святкового дня до монастиря.

Також рівняни з молитвою побували в таких монастирях Святої Гори: Дохіар, Ксенофонт, Пантелеймонівському монастирі (Русікон), Пантократорі, Ставронікіта, Івероні, Ватопед, Андріївському та Іллінському (козацькому) скитах, храмах що знаходяться в столиці Афону – Кареї. Велика кількість святинь чудотворні ікони та мощі багатьох угодників Божих залишили в серцях рівненських паломників незабутні враження і благодатні відчуття.

У той час, коли чоловіки з рівненської групи перебували на Афоні, жінки відвідали монастир преподобного Діонісія Олімпійського на горі Олімп і також для жінок були доставлені на паром із афонського монастиря Ксенофонт святі мощі і вони також змогли вшанувати великі святині Святої Гори.

Відвідали прочани, також, монастир Панагія Катаксенія, де мали можливість вшанувати частину Пояса Пресвятої Богородиці та монастир святого апостола і євангелиста Іоана Богослова в Суроті, де вклонилися могилі духоносного старця і великого святого останнього часу преподобного Паїсія Святогорця.

Окрім цього паломники побували на острові Корфу (Керкирі), де мали унікальну можливість відслужити акафіст перед мощами святителя Спиридона, Тримифунтського чудотворця та відвідали інші храми цього острова.

Також позитивні враження для прочан залишило місто Солунь – місце проповіді апостола Павла та мученицької смерті великомученика Димитрія Мироточивого, святительських подвигів святого Григорія Палами та багатох інших угодників Божих. Численна кількість храмів цього міста свідчить про велику побожність його жителів.

Під час паломництва рівненські прочани мали можливість, із благословення місцевого митрополита та в.о. Екзарха Європи, архієпископа Рівненського і Острозького Іларіона, звершити Божественну літургію в одному з храмів Константинопольської Матері-Церкви. Під час богослужіння духовенство і вірні підносили молитви за благоденство, мир і спокій двох православних народів – грецького та українського за припинення кровопролитної війни на сході України і за створення Єдиної Помісної Православної Церкви в Україні. Відрадно було чути слова співчуття, переживання і підтримки від братів і сестер Православної Еллади.

На зворотному шляху рівненські прочани побували в столиці Болгарії Софії, де змогли помилуватися зовнішньою красою Патріаршого собору.

Дні паломництва промайнули, як одна мить і залишили після себе прекрасні, піднесенні відчуття від перебування біля такої кількості святинь Древньої Греції звідки наша Рідна Україна прийняла християнську віру і продовжує її плекати до цього часу. Віряни мають надію і вірять у те, що з Божою поміччю запорукою утвердження християнства в українській землі стане Єдина Помісна Православна Церква.

Микола КАПІТУЛА