Божественну літургію у престольне свято в Свято-Троїцькому храмі села Мощаниця Острозького благочиння очолив архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон.

У Мощаниці владику першими зустріли місцеві діти, які привітали архієрея віршами та вручили коровай і квіти. За літургією архієпископу Іларіону співслужив благочинний Острозького благочиння протоієрей Юрій Лукашик, настоятель храму протоієрей Микола Свистак і запрошене духовенство.

Під час Малого входу владика Іларіон, із благословення Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета, нагородив протоієрея Миколу Свистака черговою богослужбовою нагородою – правом носіння хреста з прикрасами.

Після Євангельського читання архіпастир звернувся до вірян із повчальним словом. Так, у проповідді, на прикладі чоловіка, котрий прийшов до Христа і просив, аби Той «помилував його сина, який біснується і тяжко страждає» (Мф.17,14), владика наголосив на необхідності твердої віри в житті кожного християнина. Він відзначив, що навіть в апостолів, які були біля самого Спасителя віра була слабка, оскільки вони «не змогли зцілити юнака» (Мф.17,16). Тому архієрей закликав паству мати непохитну віру у Бога, через яку ми будемо мати в Україні й мир, і Єдину Помісну Православну Церкву – те, до чого всі ми зараз прагнемо.

Говорячи про життя рівноапостольної Марії Магдалини – день пам’яті якої вшановувався напередодні, і в цей день місцева громада відзначала свій храмовий відпуст, архіпастир наголосив на безмежній любові Бога до таких грішників як Марія Магдалина. Адже після того як Христос вигнав із неї сім бісів, вона змінила своє життя, ставши Його вірною ученицею.

– Всі ми пам’ятаємо цитату з Євангелія «хто з вас без гріха, перший кинь у неї камінь» (Ін. 8,7), яку Христос сказав книжникам і фарисеєм, коли вони привели до Нього жінку, схоплену під час перелюбу. Але варто вміти кожному з нас бачити й свої гріхи. Оскільки ми часто «бачимо скалку в оці брата, а колоди, у своєму не відчуваємо» (Мф. 7,3), ми повинні навчитись перш за все бачити свої гріхи і з ними боротись. Тоді в нас появиться любов і до Бога, й до своїх ближніх, – зазначив владика.

Підсумовуючи свою проповідь архіпастир звернув увагу на великій любові Всевишнього і до нашої країни, яку Господь виливає нам через велику кількість чудотворних ікон. Однією із них є «Почаївська ікона Пресвятої Богородиці», пам’ять якої відзначалась у цей день.

Також владика нагадав вірянам про інший образ Пресвятої Богородиці – мироточиву ікону «Одигітрія-Дорогобузька», яка знаходиться у Свято-Покровському кафедральному соборі міста Рівне і від якої зцілилося чимало людей. Тому, владика закликав громаду 10 серпня прибути до Рівного, щоб взяти участь у спільному святковому богослужінні з нагоди вшанування цього чудотворного образу, а також із нагоди 1030-річчя Хрещення Руси-України.

– Ми маємо всією дружньою сім’єю подякувати Богу за його благодіяння та попросити миру для країни та утворення у ній Єдиної Помісної Православної Церкви, – підкреслив архієписком Рівненський і Острозький Іларіон.

За богослужінням були виголошені додаткові прохання про створення в Україні єдиної Помісної Православної Церкви, за Святійшого Патріарха Варфоломія, за Президента України, Верховну Раду та розпочате діло рук їх по об’єднанню Православної Церкви в Україні, а також за воїнів, які захищають нашу батьківщину від нашестя чужинців.

По завершенні літургії відбувся хресний хід навколо храму з читанням Євангелія та окропленням вірних освяченою водою.

Нагадаємо, перші згадки про село Мощаниця датуються 1545 роком в описі луцького замку. У XVI столітті воно належало князям Острозьких. У 1622 році Анна Алоїза Острозька подарувала Мощаницю колегії єзуїтів в Острозі. У 1772 році після заборони єзуїтського ордену, Мощаниця із селами Могиляни, Волосківці, Кургани переходить до Яблоновських, які згодом продають їх Антроповим. Також у Мощаниці певний час була резиденція князів Яблоновських.

Відомо, що в селі була дерев’яна церква, яка згоріла. Від неї залишилася тільки дзвіниця. На місці згорілого храму згодом збудували нову Свято-Троїцьку церкву, яка, за словами настоятеля протоієрея Миколи Свистака, ніколи не закривалася. Також настоятель відзначає, що іконостас у Троїцькій церкві перенесений із Академічного храму Острозької академії в час, коли він був костелом.