Дискусія довкола ініціативи свободівців визнати Україну правонаступницею УНР нещодавно знову розгорнулася в українському політикумі. Попри те, що ця тема далеко не нова, це викликало активне обговорення. Так, ще у 2007 році представники ВО “Свобода” розробили проект Національної Конституції. У документі зафіксовано, що сучасна Україна є спадкоємницею Української Народної Республіки, а УРСР була окупаційною адміністрацією.

Як пише “Рress-centr“, 22 січня 2018 року народні депутати-націоналісти подали до парламенту законопроект “Про правонаступництво України щодо Української Народної Республіки”. А 10 жовтня цього року народні депутати від ВО «Свобода» зареєстрували проект постанови ВРУ «Про День Незалежності України».

У цих документах запропоновано встановити відлік незалежності Української держави з 22 січня 1918 року, з дня проголошення IV Універсалу Центральної Ради Української Народної Республіки, яким відновлено національну державність Української нації, вважати день 22 січня Днем Незалежності України і щорічно відзначати його як державне свято, а 24 серпня 1991 року вважати Днем відновлення Незалежності України і щорічно відзначати його як державне свято.

Один із авторів цих ініціатив, народний депутат України Олег Осуховський наголошує: націоналісти не пропонують скасовувати відзначення 24 серпня як Дня незалежності і як державного свята, а вважати цю дату Днем відновлення незалежності.

-Тобто ми хочемо на законодавчому рівні визнати те, що Україна – спадкоємиця УНР, що вона стала державою сто років тому, попри те, що більшість цього часу перебувала під окупацією. Адже нині ми пожинаємо плоди того, що досі не визнано на державному рівні факт окупації українських земель комуністичною Москвою у 1917-91 рр., а також того, що Україна юридично визнавала себе спадкоємцем окупаційної адміністрації – так званої «Української Радянської Соціалістичної Республіки», на відміну від держав Балтії, що відразу ж проголосили відновлення втраченої у 1940 році незалежності, визнавши совєцький режим окупантом з усіма відповідними наслідками для державотворення, – вважає народний депутат.

А також додає, що заадля відновлення історичної справедливості необхідно визнати спадкоємність сучасної держави Україна від Української Народної Республіки.

– Цей закон також необхідний, щоб закріпити статус СССР як держави-окупанта. Особливо важливо це на сучасному етапі, враховуючи збройну агресію Російської Федерації проти України, а також анексію Криму та окупацію частини території України», – зазначає Олег Осуховський.

Відтак, націоналісти пропонують на законодавчому рівні також встановити, що Україна не є відповідальною за злочини, скоєні тоталітарним комуністичним режимом в період окупації її території; Російська Федерація як правонаступниця колишнього СССР є винною у скоєнні злочинів проти українців тоталітарним комуністичним режимом в період окупації території України; Україна має право висунути вимоги Російській Федерації щодо компенсацій за злочини, скоєні проти українців тоталітарним комуністичним режимом в період окупації з 18 березня 1921 року по 23 серпня 1991 року.

– Ми не повинні забувати про славні сторінки історії України, про багатовікову традицію українського державотворення. Встановлення законом правонаступництва України щодо Української Народної Республіки та закріплення статусу СССР як держави-окупанта стане ще одним ударом по нашому ворогові, – наголосив Олег Осуховський.