Архієпископ Рівненський та Острозький Іларіон увійшов до складу Священного Синоду та взяв участь у його першому засіданні.
Статутом Православної Церкви України (розділ V) передбачено: «1. Річний (постійний) Священний Синод складається з Митрополита Київського як Головуючого та дванадцяти єпархіальних архієреїв, що періодично призначаються Головуючим, відповідно до старшинства архієрейської хіротонії.
Синодальний рік поділяється на два синодальні періоди, а саме зимовий (1 вересня – 28-29 лютого) та літній (1 березня – 31 серпня), половина членів річного (постійного) Священного Синоду змінюється кожного такого періоду. Термін повноважень кожного члену Синоду складає рік.
Відповідно до цього Митрополит Епіфаній визначив, що окрім постійних членів Синоду (Патріарха Філарета, Митрополита Макарія та Митрополита Симеона), до його складу включені: Димитрій, митрополит Львівський і Сокальський; Іоан, митрополит Черкаський і Чигиринський, Сергій, архієпископ Донецький і Маріупольський; Федір, архієпископ Полтавський і Кременчуцький;Іларіон, архієпископ Рівненський і Острозький; Євстратій, архієпископ Чернігівський і Ніжинський; Герман, архієпископ Чернівецький і Хотинський; Агапіт, архієпископ Вишгородський; Симеон, єпископ Дніпровський і Криворізький.
Так, 5 лютого 2019 у Митрополичому будинку при Соборі Святої Софії Київської під головуванням Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія відбулося перше засідання Священного Синоду Помісної Української Православної Церкви, в якому взяли участь всі його члени, окрім архієпископа Донецького і Маріупольського Сергія – ранком він був госпіталізований із загостренням серцево-судинного захворювання.
Під час засідання було затверджено титули архієреїв Помісної Церкви, встановлено порядок найменування єпархій у разі, якщо ці найменування дублюються – у такому випадку єпархія іменується відповідно до подвійного титулу архієрея.
Релігійні організації, які входили до складу кожної єпархії станом на 15 грудня 2018 р., залишаються у складі відповідної єпархії. Перехід духовенства і парафій між єпархіями Помісної Церкви можливий лише на основі канонічних правил, тобто за згодою архієреїв обох єпархій, посвідченою відповідними документами.
Вирішено, що Святіший Патріарх Філарет продовжує керівництво Київською єпархією у складі парафій та монастирів м. Києва (за виключенням Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря), які до 15 грудня 2018 р. перебували у його підпорядкуванні як Патріарха Київського і всієї Руси-України.
Враховуючи особливе значення Михайлівського Золотоверхого монастиря м. Києва його намісник архієпископ Вишгородський Агапіт прирівняний у правах до єпархіального архієрея.
Синод розглянув і ухвалив типовий статут Управління єпархії для єпархій Помісної Церкви. Також було розглянуте організаційне питання Вінницької єпархії.
На пропозицію Предстоятеля митрополит Вінницький і Барський Симеон був затверджений Головним секретарем Священного Синоду.
У зв’язку з обранням ректора Київської православної богословської академії Митрополита Епіфанія Предстоятелем, на вакантну посаду було призначено дотеперішнього першого проректора протоієрея Олександра Трофимлюка. Також професор протоієрей О. Трофимлюк призначений головою Управління духовної освіти і богословської науки.
Головою Синодального управління військового духовенства затверджений митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан., а головою Управління соціального служіння і благодійності – архієпископ Донецький і Маріупольський Сергій.
Враховуючи особливу важливість напрямку розвитку зовнішніх церковних зв’язків – керівництво Управлінням зовнішніх церковних зв’язків залишене за Предстоятелем.
З метою координації зусиль Церкви з допомоги жертвам порушення прав людини та особам, незаконно позбавленим волі, які знаходяться на окупованих територіях України та в Російській Федерації, було утворено «Православну місію допомоги жертвам порушення прав людини та особам, позбавленим волі». Головою Місії призначено архієпископа Сімферопольського і Кримського Климента.
Всі рішення були прийняті при повній згоді усіх членів Синоду.