Більше 20 років 56-літня Антоніна Шафранська з села Колоденка Рівненського району масажами лікує людям спини, «розбиває» солі у суглобах. Практикує методику, яку перевірила на собі. Зламавши у молодості хребет, вона, всупереч прогнозам лікарі, зуміла піднятися на ноги.

Антоніна за освітою художниця. У одній із бібліотек Рівного вона проводить гуртки із малювання для дітей, хворий на синдром Дауна. Проте, розповідає жінка, багато років тому не вірила, що колись таки зможе повернутися до улюбленої роботи. 23-річною дівчиною вона, обриваючи на дереві груші, впала з триметрової висоти і зламала хребта.

– При падінні у мене змістилися хребці, один увійшов у іншого. Коли приїхала «швидка», медики стали вантажити мене на носилки. Сусідська дівчина, яка вчилася у медичному, побачивши це, наробила крику, що так не можна транспортувати пацієнтів із травмованою спиною. Тоді мене поклали на креслярську дошку, так і повезли до лікарні, – пригадує Антоніна Борисівна. – Хребець медики витягували по міліметру. Казали, що я більше ніколи не буду ходити. Три місяці я навіть поворухнутися не могла, лежала «каблуком» на спині. Не могла змиритися з думкою, що так і лежатиму до старості, тож стала потроху працювати над собою.

Шафранська розповідає, її «лікувальна гімнастика» почалася з того, що заново вчилася ворушити кінцівками. Зізнається, неможливо описати почуття, коли хочеш підняти руку, а в тебе не виходить. Проте, зібравши всю волю у кулак, жінка робила неймовірні зусилля над собою. І за кілька місяців наполегливої праці, змогла стояти, згодом – і ходити. Щоправда, довго не наважувалася порушити заборону лікарів нагинатися. Якщо ж до чогось не могла дотягнутися рукою, підбирала пальцями ніг.

Масажі Антоніні Борисівні робив чоловік, а вона з кушетки розказувала йому, як правильно «підбирати» м’язи, звідки починати розтирання.

– У навчальних закладах художників вчать анатомії, тож будову людського тіла я добре знала. А от техніку масажу опановувала, дослухаючись до свого організму, читала багато спеціалізованих книжок. З часом за допомогою стали приходити сусіди, знайомі, яких мучив остеохондроз. Я маю підвищену чутливість пальців, і коли проводжу рукою спині, відчуваю хворі місця. Уражену ділянку добре масажую, розбиваю болячку, – каже. – Якось до мене привезли чоловіка, який ледве на ногах стояв, стільки солей навідкладалося у суглобах. Після курсу масажів бігав, як молодий. Проте «розбити» сольові відкладення масажами не достатньо. Важливо попередити їх утворення. Для цього двічі на рік треба пропити настоянку з хріну. Дрібно накришити вимите коріння і залити 0.5 літра холодної води і ніч настоювати. Зранку натщесерце випити стільки, скільки сприйме організм. Пити не менше 10 днів, а після перерви можна продовжити курс, якщо відчуваєте в тому потребу. Така настоянка ще й хороший засіб від подагри. Пити ж її найкраще ранньою весною та пізньою осінню, коли завмирає та оживає коріння дерев. В таку пору організм очищається найкраще.

Марія МАРТИНЮК