Очистити озеро Басів Кут і річку Устя та зробити водойми окрасою Рівного — цілком реально, якщо підходити до вирішення проблем комплексно. У цьому переконаний лідер списку партії Народний Рух України до Рівненської міськради Святослав Євтушенко.

Святослав Євтушенко зазначає, що про необхідність очистити наші водойми говорять всі.

– Особливо це помітно перед виборами. Втім, на питання, як саме, то відповідь той, хто зараз намагається отримати голоси на цій темі, навряд чи дасть. Разом із тим, після місцевих виборів 25 жовтня Рівне має всі шанси нарешті почати вирішувати проблему забруднення водойм із першопричини. Чому? Відповідь проста: річка Устя починає забруднюватися від стоків і неякісних очисних споруд, які розміщені ще на території смт. Квасилів. Тепер населений пункт приєднають до Рівного. Тому починати вирішення проблеми забруднення наших водойм потрібно саме з початку їх русла. Зокрема, припинити викиди каналізації у Квасилові і розпочати капітальний ремонт їх очисних споруд, аби весь бруд звідти не йшов в Устю і у Басів Кут. Також необхідно припинити викиди стоків і каналізації у Басівкутське озеро з приватних будинків поруч. Зробити це можна шляхом сертифікування всіх септиків, обов’язавши мешканців садиб привести їх у відповідність, або каналізувавши весь приватний сектор спочатку поблизу водойм, а далі й по всьому місту, – каже Святослав Євтушенко.

А також додає, що наступним кроком до очищення місцевих водойм має стати створення штучного болота.

– Це той шлях, яким пішли свого часу угорці, коли очищали озеро Балатон. Таке болото зможе затримувати воду і додатково біологічно очищати. У той час, як зараз весь Басів Кут в нас виконує функцію великого каналізаційного відстійника, – пояснює Святослав Євтушенко.

Наступним кроком, за його словами, має стати аерація водойм, тобто збагачення киснем.

– Кілька років тому у Рівному розпочали розміщувати перші спеціальні фонтани, які виконують цю функцію. Наразі у місті є три такі фонтани-рятівники. Один із них розміщений на озері “Лебединка”, другий – на мості річки Устя поблизу стадіону “Авангард” і третій на березі річки на вулиці Набережній біля бетонного “острівця”. Ці аераційні споруди діють за єдиним принципом. Є свердловина, у якій збираються води верхнього водного горизонту і за допомогою насосу потрапляють у трубопровід, звідти у фонтан, де при контакті з повітрям наповнюються киснем і далі спеціальними струменями йдуть у водойму. Такий спосіб є кроком до вирішення відразу двох проблем – підтоплення центральної частини міста через перенасичення ґрунту водою, і наповнення річки, озера кисневою водою, що сприятиме їх очищенню. Наступним кроком має бути демонтаж бетонних плит і приведення русла річки у відповідність до кількості води, що через нього проходить. Адже наразі річка надто широка, тому вона й замулюється. Крім того, бетоном перекрили доступ ґрунтових вод до річки, що негативно відбивається на живленні водойми. Це є однією із причин підтоплення будівель у центральній частині міста, адже верхній водяний горизонт в Рівному вже давно став напірний, – каже Святослав Євтушенко.

Крім того, на його переконання, треба використовувати рослин і риб для очищення води.

– Це й висаджування спеціальної водорості – водний гіацинт, як робиться у Львові для очищення фонтанів, так і запуск відповідних порід риби, які сприяють очищенню води. А також не варто забувати, що в Рівному практично немає зливової каналізації. Тому стоки з вулиць міста потрапляють у фіскальну каналізацію і перекачуються на очисні споруди “РівнеАзоту”. І під час зливи, води стає забагато, насоси не справляються і тому спрацьовує аварійний злив. Відтак, вся каналізація разом із дощовою водою йде в Устю, – коментує Святослав Євтушенко.

Для реалізації усіх цих кроків, на думку Святослава Євтушенка, треба залучати, як кошти з міського бюджету, так і з міжнародних інституцій. Адже мова йде про суми від 2 до 5 мільярдів гривень і вони не посильні для міського бюджету. Разом із тим, забруднення водойм — це нагальні проблеми, які потрібно вирішувати.

політична реклама