Як заощаджувати на оплаті комунальних послуг, а разом із тим отримувати їх якісно? Це питання турбує багатьох, особливо, коли чимало мешканців у Рівному живе за межею бідності. Глобально врегулювання тарифів на комуналку потребує, як законодавчих, так і локальних місцевих рішень. Отож, лідер виборчого списку від Народного Руху України Святослав Євтушенко пропонує чіткі кроки, як можна вирішити проблему високих тарифів на комунальні послуги в Рівному.

Тепло. Оплата послуг із теплопостачання вартує, чи не найдорожче. Більше того, тариф на теплопостачання у Рівному є одним із найвищих в Україні. Це пов’язано з тим, що в нашому місті послуги надає приватне підприємство. Разом із тим, всі комунікації – мережі, котельні тощо, знаходяться у власності міста. “Рівнетеплоенерго” лише орендує ці виробничі потужності, за що має сплачувати орендну плату. Власне її розмір разом із вартістю обслуговуванням мереж, інвестиційною програмою, яка ніколи не реалізовувалася, прибутком підприємства і закладається у тариф.

До речі, угоди про оренду цілісного майнового комплексу “Рівнетеплоенерго” мали закінчитися у 2023 році. Але деякі депутати міськради проголосували за продовження цього терміну на десятиліття. Тому, якщо ми реально хочемо знизити вартість послуг із теплопостачання, то перш за все, треба розірвати цей договір оренди.

Разом із тим, потрібно нарешті дозволити мешканцям вільний перехід на автономне опалення. Зокрема, прийняти програму компенсації із міського бюджету частини вартості встановлення автономного опалення, заміни і модернізації мереж, щоб забезпечити технічну можливість.

Ще один спосіб заощаджувати – використовувати альтернативні види палива. Адже енергозберігаючі технології залишаються поза конкуренцією.

Електоенергія. На вартість електроенергії на місцевому рівні насправді важко вплинути. Єдиний спосіб – максимально впроваджувати енергозберігаючі технології. Також необхідно заробляти на генерації електроенергії, встановивши сонячні електростанції і продаючи енергію за зеленим тарифом. Крім того, треба дозволити встановлення сонячних електростацій на дахах будинків і розробити місцеву програму підтримки таких проектів. Наприклад, за рахунок міського бюджету компенсувати частину вартості робіт і прокладки електромереж у рахунок погашення витрат від продажу електроенергії. Таким чином мешканці зможуть не лише заощаджувати на оплаті електроенергії, але й заробляти кошти на деякі потреби свого будинку.

Послуги з обслуговування та утримання будинків. У цій сфері перш за все потрібно створити конкурентне середовище. Для цього треба відійти від формату монополізації сфери ЖКГ, яка закорінилася в Україні ще з радянських часів. Це дозволить відразу вирішити кілька проблем, а саме:
– споживачі матимуть вибір, якого надавача послуг обрати у співвідношенні “ціна-якість”, а підприємства, які надають послуги, будуть зацікавлені відповідати потребам і вимогам, які перед ними ставляться;
– конкурентне середовище стимулює підприємства надавати якісні послуги та відповідально ставитися до виконання своїх обов’язків;
– зменшиться кількість маніпуляцій на вартості послуг, адже ті, хто пропонують неякісну роботу за низьку чи високу ціну, автоматично “відсіються” із ринку. Тим часом експертом у цьому випадку, будуть самі споживачі, які нададуть оцінку послугам, що їм пропонуються.

Газ. Хоча глобально вплинути на вартість газу можна лише на державному рівні, є низка кроків, які можна реалізувати в регіонах. Зокрема, вважаю, що від газу як такого взагалі треба відходити. Тим часом розвивати напрямок видобутку власного біогазу, зокрема, полігонного. Такий метод вже застосовується у Рівному. Ще один спосіб альтернативи традиційного газу – запровадження анаеробного бродіння органіки з мулу очисних споруд і сміття.

Довідково: Анаеробне бродіння – це розкладання органічних речовин за допомогою мікроорганізмів без доступу кисню у герметичних резервуарах – метантенках. У результаті цього процесу утворюється газ – метан. Використовуючи ці технології місто може стати самодостатнім і забезпечити потребу в природному газі. До речі, це один із розділів того проекту, над яким працюю у Львові.

Вода. Підприємство, яке надає послуги мешканцям із водопостачання – “Рівнеоблводоканал”, де-юре перебуває в обласному підпорядкуванню. Тому місто фактично не впливає на його роботу. Ще одним фактором, який формує вартість послуг із водопостачання і водовідведення є відсутність у міста власних очисних. Адже практично всі наші стоки очищаються на приватних очисних “РівнеАзоту”. По-перше, якість очистки, залишає бажати кращого, а по-друге, це дорого. Тому важливо нарешті збудувати власні очисні споруди.

Ще однією проблемою є відсутність у місті повноцінної зливової каналізації. Наразі практично всі опади потрапляють у побутову каналізацію і перекачуються на приватні очисні споруди. А сплачуємо за це ми з вами.

Сміття. Аби зменшити вартість послуги з вивезення відходів потрібно організувати умови для їх сортування і подальшої переробки. Тобто, інформування мешканців і введення системи оплати за послугу, залежно від того, сортуються відходи чи ні. Так, той, хто сортує – платить менше. Також важливе запровадження окремого збору органічних відходів. Адже близько половини від всіх відходів, які ми продукуємо, – органічні. Їх компостування допоможе зменшити кількість сміття, яке потрапляє на захоронення. Це те, що зараз реалізується у Львові. І це реальний спосіб заощаджувати та зменшити навантаження на екологію.

Підсумовуючи, Святослав Євтушенко зауважує, що наразі Рівне потребує реальних кроків у реформуванні житлово-комунальної галузі.

– Тому прошу вас під час виборів 25 жовтня підтримати команду Народного Руху України! Адже ці люди зможуть реалізувати ті першочергові заходи, які дозволять оптимізувати сферу ЖКГ і рівняни матимуть можливість отримувати якісніші комунальні послуги, – каже Святослав Євтушенко.

Народний Рух України – №15 у виборчому бюлетені!

політична реклама