Карантин вихідного дня через збільшення кількості випадків коронавірусув запроваджують в Україні вже цими вихідними. У Рівному поки що обмеження не діятимуть. А як буде далі – вирішуватиме місцева комісія ТЕБ і НЕС вже в понеділок, 16 листопада. Тим часом підприємці міста категорично проти таких обмежень і виходять на акції протестів. Чи потрібен Рівному локдаун вихідного дня? Чи допоможе це знизити рівень захворюваності на коронавірус? Які наслідки можуть спровокувати карантинні вихідні? Відповіді на ці та інші питання – у нашому матеріалі.

Червона статистика

Курчат по осені рахують, а хворих по статистиці. Впродовж останніх кількох тижнів на Рівненщині, як і в Україні в цілому, спостерігається невтішна тенденція до зростання кількості хворих на COVID-19. Так, за даними Центру громадського здоров’я, станом на 12 листопада в Україні зафіксовано 11057 нових підтверджених випадківкоронавірусної хвороби COVID-19 (з них дітей – 428, медпрацівників – 564).

На Рівненщині ситуація не краща. За минулу добу в області зареєстровано 550 хворих з COVID-19 – це антирекорд кількості нових виявлених хворих.

Пік захворюваності медики прогнозують на середину – кінець листопада.

Карантин вихідного дня: які обмеження чекають рівнян?

Кабінет міністрів скасував адаптивний карантин і запровадив в Україні загальний карантин з “локдауном вихідного дня”. Обмеження попередньо діятимуть до 30 листопада. Хоча спеціалісти зазначають, що цим, швидше за все, не завершиться і далі буде…

Наразі діють такі заборони:

 • по всій Україні забороняється проведення масових, культурних, в тому числі концертних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших заходів за участю більше як 20 осіб, крім офіційних спортивних заходів (проводяться без глядачів);
 • забороняється діяльність кінотеатрів і театрів із заповненістю більше 50%;
 • забороняється діяльність музеїв, які не можуть забезпечити перебування в приміщеннях не більше 1 людини на 20 кв. м;
 • кількість людей у громадському транспорті не повинна перевищувати кількість місць для сидіння; йдеться, зокрема, про регулярні і нерегулярні перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах, в режимі маршрутного таксі, в електричному, залізничному транспорті, в міському, приміському, міжміському, внутрішньообласному та міжобласному громадському транспорті;
 • забороняється проведення дискотек, робота розважальних закладів (нічних клубів), організація дозвілля у закладах громадського харчування (ресторанах, кафе, барах, закусочних, їдальнях, буфетах тощо);
 • забороняється робота з 22:00 до 7:00 закладів громадського харчування (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, буфетів тощо), крім продажу харчів на виніс і адресної доставки;
 • у закладах громадського харчування відстань між столиками не повинна бути менша за 2 метри, а за одним столиком дозволяється перебування до 4 осіб без урахування дітей;
 • забороняється діяльність закладів, в яких не нанесене маркування для тримання 1,5 м дистанції в чергах, працівники не носять масок;
 • забороняється діяльність закладів, що надають послуги з розміщення, окрім готелів, реабілітаційних установ, санаторно-курортних закладів, стаціонарних відділень протезування;
 • забороняється відвідування закладів освіти групами більше 20 осіб, крім закладів дошкільної, загальної середньої, позашкільної, спеціалізованої мистецької освіти;
 • забороняється відвідування закладів дошкільної, загальної середньої, позашкільної, спортивної та спеціалізованої мистецької освіти, якщо там на самоізоляції перебувають більше 50% учнів і освітян;
 • забороняється проведення лікарнями планових госпіталізацій, крім ургентних станів та інших випадків, коли відтермінування небезпечне для життя;
 • забороняється діяльність спортзалів, де не забезпечують щільність відвідувачів з розрахунку 1 особа на 20 кв.м.

Щодо карантину вихідного дня, то, передбачається, що він діятиме з опівночі суботи до опівночі понеділка.

У ці два дні до загальних обмежень додаються такі заборони:

 • закриваються бари, ресторани, кафе та інші заклади громадського харчування, можлива тільки торгівля на виніс;
 • закриваються торговельно-розважальні центри та інші заклади розважальної діяльності;
 • закриваються заклади торговельного і побутового обслуговування населення, окрім закладів торгівлі продуктами харчування, пальним, лікарськими засобами та медичними виробами, ветеринарними препаратами;
 • продовжать свою діяльність заклади, які надають фінансові послуги та послуги з інкасації, поштові сервіси, заклади медичної та ветеринарної практики, автозаправки (окрім зон харчування), СТО;
 • закриваються заклади культури, окрім закладів з виробництва аудіо-візуальних творів з обмеженням доступу на місце зйомки;
 • зачиняються спортзали і басейни;
 • також пропонується запровадити рекомендації для виділення окремого часу пріоритетного обслуговування з 10:00 до 12:00 громадян похилого віку та осіб з інвалідністю в органах місцевого самоврядування на підприємствах, в організаціях та установах сфери обслуговування.

Сумнівна дієвість: чи дасть карантин вихідного дня зниження захворюваності?

Поки державні чиновники переконують у необхідності введення карантину вихідного дня, у багатьох дієвість таких заходів викликає сумніви. Так само як і дотримання обмежень мешканцями, які вже проходили сценарій “все під забороною” і зневірилися у таких методах.

Міністр охорони здоров’я Максим Степанов б’є на сполох, мовляв, COVID-19 розповсюджується нашою країною ураганними темпами.

– Аналогічна ситуація спостерігається в європейських країнах, і вони переходять до повного локдауну. Це — найкращий спосіб для стримування захворюваності на коронавірусну хворобу. Проте економіка України локдауну не витримає, згідно з тими розрахунками, які дає нам Мінекономіки та Мінфін – бізнес збанкрутує, люди залишаться без роботи та коштів. Отже, з метою розірвати ланцюг зараження прийнято рішення щодо запровадження карантину вихідного дня, — пояснив Максим Степанов.

Тим часом начальник управління охорони здоров’я Рівного Віктор Іськів зазначає, що перервати ланцюг розповсюдження коронавірусу швидкими темпами може лише повний локдаун. А це обернеться катастрофою, як для економіки міста, так і країни.

– Як медик, я підтримую запровадження карантину вихідного дня, бо всі ми бачимо, як стрімко зростає кількість хворих на коронавірус. Чи дасть це позитивний результат? Думаю, якщо люди будуть дотримуватися обмежень, кількість хворих має дещо зменшитися, – коментує Віктор Іськів.

А також додає, що як людина, він розуміє обурення рівнян щодо нових обмежень.

– Ми весною тривалий час всі сиділи по домівках і як батько я бачив наскільки важко було в цей період дітям. Те ж саме стосується дорослих. Також я розумію, що це відіб’ється і на місцевих підприємцях, – каже Віктор Іськів.

Рівне поки що без карантину вихідного дня

Карантин вихідного дня ще не діятиме у Рівному на найближчих вихідних – 14 і 15 листопада.

Як повідомили у прес-службі міськради, наразі офіційних документів щодо запровадження карантину від Кабінету міністрів України не надходило.

Відтак, засідання комісії ТЕБ і НС заплановане на понеділок, 16 листопада. Тоді й вирішуватимуть, чи запроваджуватимуть у Рівному додаткові карантинні обмеження і які саме.

Тим часом міський голова Рівного Володимир Хомко висловлювати будь-які припущення щодо запровадження карантину вихідного дня в обласному центрі відмовився. Мовляв, для нього важлива думка спеціалістів. Також при прийнятті рішення щодо додаткових карантинних обмежень міська комісія ТЕБ і НС керуватиметься тим, що затвердять в області.

Удар по бізнесу

А поки міські чиновники “думають” про карантин вихідного дня, підприємці – категорично проти. Так, 11 листопада біля будівлі Рівненської ОДА відбулася акція протесту проти вихідного локдауну. Підприємці зазначають, що це серйозний удар по бізнесу і чергова хвиля скорочень працівників.

Так, за підрахунками рестораторів, впродовж вихідних вони отримують близько 30-40% свого тижневого доходу, тому закриття закладів призведе до значних збитків і чергових скорочень працівників.

Підраховують ймовірні збитки й у торгових центрах, значна частина відвідувачів яких припадає на вихідні дні.

Вилився супротив громадськості й у блокування дороги міжнародного значення. 12 листопада на трасі Київ-Чоп у Рівненському районі відбулася акція протесту громадян проти «карантину вихідного дня». Майже 70 учасників акції безперервно рухалися пішохідним переходом. У результаті перемовин дорогу розблокували.

В Мінкультури готують пропозиції щодо компенсацій у сфері дозвілля

Щоб не дати “загнутися” частині бізнесу остаточно, Міністерство культури та інформаційної політики готує пропозиції до Кабміну про режим фінансової компенсації для сфери культури, креативних індустрій та туризму.

– Будемо апелювати до європейського досвіду, бо введення локдауну там передбачало фінансові компенсації від держави суб’єктам господарювання (у тому числі і самозайнятим) на період простою, – зазначив Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

Міністр привів розрахунки щодо впливу карантинних обмежень на культуру, туризм та креативні індустрії. Так, сукупні втрати сфери з початку березеня склали майже 2% ВВП країни або більше 83 млрд грн.

Зокрема:

Туризм – падіння туристичного потоку на 75%, закриття кордонів. Падіння середньої завантаженості готелів з 50% до 20%. Середні втрати доходу за 1 уікенд – 1 045, 66 млн грн.
Готелі – падіння середньої завантаженості готелів з 50% до 20%. Середні втрати доходу за 1 уікенд – 119,77 млн грн.

Кінотеатри – втрата відвідувачів на 39%. Середні втрати доходу за 1 вікенд – 17,13 млн грн.
Культура та креативні індустрії (без ІТ та кіномереж) – втрата 50% доходу через обмеження на проведення заходів та вхід до закладів, втрата платоспроможності. Середні втрати доходу за 1 уікенд – 324,16 млн грн.

Втрати в робочій силі та доходах відкидають галузі туризму, культури та креативних індустрій на рівень 2010 року.

Локдаун туризму, культури та креативних індустрій може призвести до втрати близько 10% ВВП протягом найближчих 5 років.

Відновлення ринків відбуватиметься повільно через міграцію спеціалістів до більш захищених індустрій. Негативний баланс робочої сили в креативних індустріях призведе до втрати їх експортного потенціалу та можливості промоції України в світі через креативні продукти та послуги.

– Ситуація потребує термінових рішень. Попередні заходи – гранти УКФ чи УІКу – зараз на етапі здійснення, і, сподіваюсь, будуть доведені Мінфіном до завершення. А закон про 7% ПДВ має спрацювати після завершення локдауну, – додав Міністр.

Утім наразі жодних офіційних рішень щодо цього немає.

Мери низки міст проти карантину вихідного дня

Тим часом у низці міст України мери виступають проти запровадження карантину вихідного дня.

Так, міський голова Мукачева Андрій Балога виступив проти карантину вихідного дня і закликав представників малого та середнього бізнесу робити все, щоб вижити, але дотримуватись усіх необхідних умов роботи.

Такої ж позиції дотримується міський голова Львова Андрій Садовий. Спочатку компенсації для підприємців — тоді встановлення обмежень. Так він прокоментував вчорашнє рішення уряду щодо локдауну вихідного дня. А також зазначив, що повний текст постанови уряду досі не опублікований. Разом із тим Львівська міська рада готує позов до суду на рішення Кабміну про «карантин вихідного дня».

Очільник Івано-Франківська Руслан Марцінків, який переміг на виборах і знову стане мером, назвав карантин вихідного дня половинчастим рішенням.

Мер Тернополя Сергій Надал заявив, що принцип дії карантину вихідного дня має несправедливий і вибірковий характер. Він стверджує, що з одного боку – у вихідні підприємці можуть найбільше заробити, з іншого – зростає кількість хворих громадян. Тому остаточне рішення у місті прийматимуть після з лікарями, вірусологами і бізнесом.

Міський голова Миколаєва Олександр Сєнкевич, який нині хворіє на коронавірус, також висловився проти карантину вихідного дня.

Мер Черкас Анатолій Бондаренко, який сам захворів на коронавірус, також зазначив, що готовий підтримувати будь-які рішення уряду лише у випадку якщо місто отримуватиме підтримку від держави. Як він написав на своїй сторінці у “Фейсбук”,  карантин вихідного дня недоречний для таких невеликих міст, як Черкаси.

Також міський голова Краматорська Андрій Панков вважає ідею карантину вихідного дня недоречною. Також він закликав підприємців відповідально підходити виконання посилених санітарно епідемічних правил – розмежовувати потоки відвідувачів, слідкувати, аби ті відповідально підходили до носіння масок та респіраторів, у тому числі зроблених власноруч.

Схожу позицію висловив і мер Слов’янська Вадим Лях, мовляв, рішення про посилення карантинних заходів мають приймати місцеві комісії з надзвичайних ситуацій, бо вихідні в містах-мільйонниках і маленьких містах відрізняються. Тому в Слов’янську поки не мають наміру виконувати рішення Кабінету Міністрів про введення карантину вихідного дня. Відео з відповідною заявою Вадим Лях опублікував на своїй сторінці у “Фейсбук”.

Вибори в Україні по графіку?!

фото: канал 24

Рівнян на вихідних хочуть закрити вдома, але виборів це не стосується. І хоча запровадження карантину вихідного дня в Україні співпало із проведенням другу туру місцевих виборів, відтермінувати їх не планують. Так, у низці населених пунктів вибори проходитимуть 15 листопада, в інших містах – 22 листопада.

За словами заступника директора Рівненського КВУ Святослава Дубова, наразі законних підстав для перенесення другого туру місцевих виборів в Україні немає.

– Політичних мотимів – думаю також не знайдуть, ці вибори потрібно довести до завершення. Тому, думаю, що другий тур виборів, як і перший проходитиме з дотриманням вимог карантину – маски, власні ручки, соціальна дистанція, прибирання дільниць тощо, – коментує Святослав Дубов.

Разом із тим, на його думку, карантин вихідного дня, може дещо вплинути на явку виборців.

– У першому турі ми спостерігали низьку явку виборців. Думаю, у другому турі ситуація буде не краща. Навпаки. Ті, хто не підтримує жодного з двох кандидатів, можуть не дійти до дільниць, – пояснює Святослав Дубов.

Нагадаємо, другий тур виборів міського голови в Рівному запланований на 22 листопада.

Світ на карантині

Складна ситуація із коронавірусом не лише в Україні, а й у більшості країн світу. Щодня, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, кількість хворих зростає, і країни одна за одною повертаються до більш жорстких карантинних обмежень.

Наразі посилені карантинні заходи запровадили в Німеччині, Польщі, Франції, Італії та Іспанії. Тим часом у Чехії до 20 листопада діє режим надзвичайної ситуації. Розглядають запровадження більш жорстких карантинних заходів й у інших країнах світу. А в деяких, таких як Туреччина, Грузія, Канада – потрібно носити маску навіть на вулиці. Порушникам загрожують чималі штрафи.

Обов’язковий масковий режим ввели й у столиці Білорусі – Мінську. Втім, про штрафи поки що мови не йде.

Також у багатьох країнах світу навчання відбувається в он-лайн режимі.

Р.S.: Суб’єктивний погляд

Цьогоріч світ вперше зіткнувся із проблемою глобального масштабу – пандемією коронавірусу. У більшій чи меншій мірі карантинні заходи запроваджувалися всюди.

Чи була готовою до боротьби з коронавірусом медицина України? Ні. Чи вдалося підготуватися більш ретельно за час дії жорсткого карантину весною? Чомусь також напрошується аналогічна відповідь.

Чи допоможе карантин вихідного дня знизити рівень захворюваності на COVID-19 зараз? У глобальній мірі ні. Але наслідки від таких дій високопосадовців відчують більшість сфер життєдіяльності в усіх містах України.

Ми вже вчимося аби-як, пристосовуємося аби до чого, працюємо “на сьогодні”, відкладаємо думки про плани та мовчки НЕпогоджуємося у передчутті нових обмежень.

Економіка, бізнес, робочі місця – ледве втрималися на плаву після весняного карантину. Черговий локдаун призведе лише до погіршення ситуації і краху малого та середнього бізнесу.

Та зрештою, чи готові українці в цілому, та рівняни зокрема, дотримуватися нових жорстких мір карантину? Зважаючи на ті акції протесту, які відбуваються у низці населених пунктів держави, напрошується відповідь, що ні.

Та й чи готова державна та міська влада брати на себе відповідальність за свої ж рішення і наслідки нових карантинних обмежень? Як показує, практика жорсткого карантину весною, порятунок потопельників справа рук самих потопаючих. А чи випливе бізнес цього разу?..

Вікторія РИЧКО