Прийняти програму міської ради щодо фінансування ДФТГ просять у Рівному. Петиція щодо цього за лічені години набрала потрібну кількість голосів на сайті міськради. Вже майже два тижні її розглядають чиновники. Рішення щодо подальшої долі цього питання назагал мають озвучити найближчим часом.

Виконком підтримав часткове фінансування ДФТГ

А поки що члени міськвиконкому під час засідання 17 травня прийняли рішення «Про внесення змін до Програми мобілізаційної підготовки та оборонної роботи на території Рівненської міської територіальної громади на 2021–2025 роки». Ним передбачається «сприяння розвитку підрозділів добровольчих формувань Рівненської міської територіальної громади, в тому числі створення належних умов та матеріального забезпечення їх діяльності. Участь у забезпеченні заходів з підготовки добровольчих формувань місцевого значення».

Так, на добровольче формування Рівненської міської територіальної громади №1 в частині заохочення його членів, утримання та поточний ремонт службових приміщень, придбання спорядження, засобів зв’язку, форменого одягу, та інших матеріально-технічних засобів до кінця року передбачили 600 тисяч гривень.

До слова, члени ДФТГ у Рівному з початку активної фази війни виконують поставлені перед ними задачі по обороні території міста і його мешканців, залучені до роботи на блок-постах, охорони об’єктів критичної інфраструктури тощо.

Добровольців залишать без зарплат

Тим часом пройшло майже два тижні з часу подання петиції до міської влади щодо фінансування добровольців. Її автором був заступник командира ДФРМТГ Федір Капустинський.

Нагадаємо, за лічені години петиція щодо цього набраланеобхідні 250 голосів рівнян. Оприлюднене звернення було в обід6 травня. Ввечері цього ж дня збір підписів завершили.

Яка ж подальша доля звернення? Як прокоментував міський голова Рівного Олександр Третяк, є попередні напрацювання щодо вирішення цього питання.

Втім, судячи з таких попередніх рішень, особливо добровольцям немає на що розраховувати. Зважаючи на те, що захищати місто в разі нападу ворога вони вирішили добровільно – фінансово мотивувати, тобто, платити заробітну плату, їм не планують.

– Петиція вже розглядалася, ми реагуємо. Але хочу сказати, що перш ніж вона була подана, питання підтримки ДФТГ обговорювалося і ми шукали варіант підтримки наших військових. Це перша позиція. Друге, варто розуміти, що добровольче формування не передбачає фінансових мотивацій, тому що там є добровольці. Третє, ми маємо ЗСУ, територіальну оборону, на яку віддали масу ресурсів і коштів, та думали, що ТРО – буде тим формуванням, котре й забезпечуватиме територіальну оборону міста. На жаль, це формування з міста забрали і вони виконують свої завдання. І по суті це вже не є складова міста. Бійці ТРО отримують заробітну плату та захищають країну в різних точках. Потім створився, так званий, рух спротиву, або як його пізніше назвали, – ДФТГ (добровольче формування територіальної громади – прим. авт.). Це формування створилося в активній фазі війни. В основі лежало поняття «добровольче», тобто, хто готовий із зброєю у руках захищати межі міста. Зібралася велика кількість людей і формування переросло у підрозділ, на який нам оперативно потрібно було шукати матеріальне забезпечення. Я особисто займався забезпеченням –«приганяв» автомобіль швидкої допомоги, «всюдихідний» і два легкові авто на ДФТГ, залучали людей, які допомагали. Зрештою, зараз ми бачимо, що війна продовжується і нам потрібен постійно діючий підрозділ, який міг би захищати місто. І ми сподіваємося, що ДФТГ у нас не заберуть, – каже Олександр Третяк.

Що ж отримає ДФТГ?

Голими, босими та голодними добровольців у Рівному не залишать. Принаймні у цьому запевняє міський голова.

– Я міг би для заголовку сказати коротко: «ДФТГ буде фінансовано». А так я по порядку пояснюю, щоб ви розуміли, -зазначає Олександр Третяк.

А також додає, що є програма мобілізаційної підготовки таоборонної роботи на території Рівненської міської територіальної громади на 2021–2025 роки. Власне, за нею, внісши відповідні зміни, і фінансуватимуть потреби добровольців.

– У ній є закладені кошти. Ці кошти будуть направлятися на потреби добровольців. Але перше, що варто розуміти, – добровольці не будуть отримувати зарплату, але отримають матеріально-технічне забезпечення на пальне, паливно-мастильні матеріали, на все що потрібно. Також ми легалізуємо добровольців. Ми працюємо над цим і знайдемо шлях, як це зробити, – коментує міський голова.

Хоча, на його переконання, не повноваження мера вирішувати такі питання.

– Не моє повноваження вирішувати де нам знайти бронижелети, хоча я їх сотнями притягнув сюди. Це питання міністра оборони, – додає Олександр Третяк.

Та маємо, що маємо. І поки міські чиновники думають, як фінансувати ДФТГ, добровольці на ентузіазмі, в тому числі, вкладаючи власні заощадження і залучаючи кошти небайдужих громадян, обороняють межі міста та стратегічно важливі об’єкти.

До слова, зараз добровольці не мають жодних соціальних гарантій і в разі вторгнення ворога ризикуватимуть своїм життям теж, так би мовити, на добровільних засадах. Утім, мер Рівного вважає, що в такій же ситуації знаходяться і міські голови низки населених пунктів України, яким погрожують і викрадають, рятувальники, які виїжджають на «післяракетні» виклики та ще багато тих, хто працює під час війни. А також переконаний, що ворог до Рівного не зайде, мовляв, оборона міста починається не на Луцькому чи Житинському кільці, а набагато далі за межами.

Нагадаємо, ДФТГ є військово-цивільною складовою територіальної оборони. Фінансування та матеріально-технічне забезпечення здійснюється за рахунок і в межах Державного бюджету, місцевих бюджетів та інших не заборонених державою джерел. У Рівному ж це питання поки що до кінця не врегульоване.