Цистит – вкрай неприємне захворювання, яке виникає дуже різко і може надовго вибити з колії. Його виникнення пояснюється запаленням сечового міхура, яке найчастіше провокується інфекційними агентами (зазвичай бактеріями). Але іноді запальний процес має неінфекційну природу, в цьому випадку може йтися про розвиток інтерстиціального циститу. Це поширена хронічна патологія, походження якої досі не до кінця зрозуміле вченим (1).

Спробуємо розібратися в можливих причинах її виникнення, а також розповімо,як починається інтерстиціальний цистит і що робити в разі розвитку такого захворювання.

Інтерстиціальний цистит: можливі причини розвитку

Учені припускають, що виникнення інтерстиціального циститу може бути пов’язане з тим, що стінки сечового міхура втрачають свої захисні властивості та стають вразливими до проникнення калію та інших речовин із сечі. Такі речовини подразнюють чутливі нервові волокна і можуть пошкоджувати гладку мускулатуру (2).
Припускають, що ризик розвитку інтерстиціального циститу зростає в людей із супутніми захворюваннями нервової та ендокринної системи, а також із різними алергічними та хронічними патологіями.

Можливі прояви хвороби: як проявляється інтерстиціальний цистит

Розвиток інтерстиціального циститу відбувається поступово, адже захисні функції слизових оболонок сечового міхура знижуються дуже повільно, але в міру прогресування хвороба стає дедалі очевиднішою та завдає людині безліч дискомфорту. Серед можливих проявів захворювання:

● відчуття дискомфорту в області надлобкового простору;
● відчуття тиску в тазовій ділянці;
● болючість внизу живота;
● гострий біль у тазовій ділянці;
● прискорене сечовипускання (у важких випадках до 60 разів на добу);
● різкі позиви до сечовипускання, які не можна терпіти.

Нерідко симптоми інтерстиціального циститу проявляються на тлі порушення дієти – вживання продуктів, багатих на калій. Також спровокувати загострення можуть порушення гормонального фону, вживання спиртного, загострення інших хвороб, стрес і статева активність.

Що робити в разі інтерстиціального циститу?

Існують ліки, які можуть сприяти відновленню захисних властивостей оболонки сечового міхура. Саме їх використовують як базисну терапію під час лікування такого захворювання, однак вони дають помітний терапевтичний ефект дуже повільно (3).

Терапія також може включати:
● прийом антигістамінних ліків;
● використання знеболювальних засобів;
● інтенсивне вживання звичайної чистої води;
● дотримання дієти;
● застосування засобів на трав’яній основі для придушення запалення і
полегшення сечовиділення.

1. Grannum R Sant. Etiology, Pathogenesis, and Diagnosis of Interstitial Cystitis. Rev Urol. 2002; 4(Suppl 1): S9–S15.
2. Yizhe Lim; Stephen W. Leslie; Seanan O’Rourke. Interstitial Cystitis. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.
3. Young Sam Cho. Interstitial Cystitis/Bladder Pain Syndrome: A Urologic Mystery. Int Neurourol J. 2016 Mar; 20(1): 3–4

 

на правах реклами