До Храму святої великомучениці Параскеви П’ятниці, що у селі Вілія Острозького району Рівненщини, люди їдуть із усіх усюд. Річ у тім, що в цій церкві мироточать майже всі ікони. Краплини мира, що виступають на ликах святинях, добре помітні неозброєним оком. А ще, тут зберігається чудотворний образ Божої Матері «Знаменіє», який з’явився з-під землі. Селяни розповідають, що біля святині зцілилося чимало хворих.

Чудотворний образ «Знаменіє», який нині знаходиться в Храмі святої великомучениці Параскеви П’ятниці, вийшов з-під землі понад сотню років тому. Місцеві розповідають, що ікона зцілює від усяких недуг. А в сільській церкві мироточать майже всі образи.
Це надзвичайне явище трапилося у Вілії у 1889 році. У четвер перед Трійцею в оселі місцевого селянина Миколи Остапчука з-під землі вийшла ікона Божої Матері, яку згодом іменували «Знаменієм». Згідно з переказами старожилів, Домні, невістці селянина Миколи Остапчука, тричі снився один і той же сон: голос наказував їй прибрати в хаті, оскільки незабаром до неї прийдуть гості.

– Спершу вона не звернула уваги на те дивне марення. Стомившись на полі, лягла спати. Однак знову почула голос, – розповідає місцева жителька Світлана Шокун. – Коли ж сон наснився втретє, Домна одразу ж взялася білити хату, наводити скрізь лад. А в четвер перед Святою Трійцею жінка побачила сяйво, яке ставало все яскравішим. Не розуміючи, що відбувається, вона пішла в куток кімнати, де була божниця з іконами, й побачила серед них маленький образ Божої Матері, що з’явився з-під земляної підлоги. По боках ікони були дві палаючі воскові свічки. Страх та благоговіння охопили Домну. Вона негайно повідомила про чудо місцевого священика та односельчан. Святиню вирішили віднести до церкви, однак вона тричі поверталася на місце своєї появи. Відтоді паломники почали ходити хресною ходою до місця, де жила Домна.

Звістка про появу чудотворної ікони швидко облетіла світ. На поклоніння до Вілії йшли люди різних віросповідань. Святиня зцілювала усіх хворих. Селяни розповідають чимало подібних випадків. Зокрема, пригадують, як до образу привели жінку, хвору на водянку. Лікарі казали, що вона навряд чи виживе. Однак матері наснився сон, щоб завезла дочку помолитися до «Знаменія». Після цього недуга відступила.

Нині на місці, де колись стояла хатина Миколи Остапчука, збудована капличка. Щоправда, розповідає Світлана Шокун, це вже друга свята обитель на місці явлення дива Господнього. Попередню зруйнували в роки Радянської влади.

Тепер чудотворна ікона «Знаменіє» перебуває у місцевому храмі. За зціленням сюди приїздять люди чи не з усіх куточків Західної України. Місцеві жителі запевняють: усім образ допомагає. До того ж, у цій церкві ще й досі трапляються дива. В обителі мироточать чи не усі ікони.

– Перший образ замироточив близько десяти років тому. Він називається «Спаситель у терновому вінку», – пригадує Світлана. – Спершу думали, що то крапельки води якимось чином потрапили на ікону. Однак згодом переконалися, що з неї таки тече миро. А через чотири роки, на Великдень, у нашій церкві мироточило більше десятка образів.

Марія МАРТИНЮК