Анатолій Гайдук із села Городище Рівненського району доволі балакучий та енергійний чоловік. Яких тільки ідей немає у його голові. Натомість люди знають його як любителя виробів із очерету. Він собі навіть… туалет у вигляді млина змайстрував із цієї рослини.

Оселю Анатолія Гайдука у Городищі відшукати не важко. Триповерховий цегляний будинок, до якого прибудований очеретяний ґанок, видніється ще з далеку. Зовнішні стіни житла також обставлені цією рослиною. Доріжки на подвір’ї акуратно вимощені пеньочками, з боку притулилася очеретяна альтанка. Натомість справжня краса відкривається, щойно переступаєш поріг помешкання: внутрішні стіни та стеля облицьовані плетеними з очерету панелями, жалюзі на вікнах також виготовлені з цього матеріалу. Ванна кімната оббита сосновими дошками. В цілому домі не знайдете жодної магазинної меблі – Анатолій Павлович усе зробив власноруч.

– Цей будинок ми взялися зводити ще при Горбачову, коли тільки-но почали видавати перші кредити. Мешкали з родиною у Рівному, тож із будівництвом не спішили. Кілька років тому розвівся із дружиною, переселився сюди, тоді й взявся доводити його до ладу, – пригадує Анатолій Гайдук. – Я тоді перебивався незначними заробітками, грошей на будматеріали особливо не мав. Спробував зробити веранду з очерету, як у старину. Результат мені сподобався. Після цього зовні утеплив ним стіни будинку, аби зимою не замерзали.

Переконавшись, що очерет таки тримає тепло, чоловік вирішив оздобити ним і внутрішню частину приміщення. Обклав стіни та стелю, утеплив двері. Очерет же чоловік заготовляє поблизу водойм. Щоправда, зрізати рослини слід лише взимку, коли мороз підсушить стебло. Вдома додатково просушує, а весною вже знаходить йому застосування.

– А нащо дихати хімією, якщо натуральні матеріали ростуть під ногами? До того ж, газу тепер не напасешся, бо дорого, от і треба шукати методи економії. Природні матеріали справляються з цим справляються найкраще, – переконує чоловік. – Крім цього, не пропускає вологи, дозволяє будинку «дихати». Заходжу в свою хату з вулиці, а тут пахне, як у лісі. А що це треба для хорошого відпочинку? Приємний запах очерету не тільки розслабляє та заспокоює нерви, а й відганяє мух та комарів, оскільки виділяють ефірні олії.

Ліжко, на якому спить, Анатолій Павлович, до речі, також зробив сам. І також із деревини та очерету. Чоловік зізнається, на створення конструкції, високі била якої зігнулися всередину, його надихнув фільм «Декамерон», відзнятий за мотивами новели італійського письменника Джованні Боккаччо. Подушка та матрац також набиті натуральним наповнювачем – сіном.

Чоловік запевняє, суха трава не лише тримає тепло, але й добре прогріває організм, що допомагає позбутися від багатьох недуг. Щоправда, наповнення слід міняти хоча б раз на рік. Оскільки сіно, вбираючи потові виділення людини, втрачає лікувальні властивості.

Натомість за будинком Анатолія стоїть ще одна цікавинка – п’ятиметровий туалет у вигляді… млина, вхід до якого закривають лопаті. Його чоловік змайстрував у відповідь на золотий унітаз Януковича. Ще раз наголошуючи, що така альтернатива не просто виглядає гарно, а й запах має приємний.

– Коли довкола тебе все дихає природою, навіть жити стає веселіше, душа починає співати, – каже Анатолій Гайдук. – Нещодавно я навіть на гітарі грати навчився, пісні пишу, знімаю на них аматорські кліпи. Отак, буває, сяду ввечері на кухні чи на ґанку, наспівую різні мотиви. Часом зайде хтось у гості, заслухається так, що аж сльози течуть.

Марія МАРТИНЮК