2 вересня, вже традиційно – у другу неділю вересня, у Рівному відзначили День традиційного автентичного костюма. Це свято проходить у нашому місті вже другий рік поспіль. Його ініціатором є ГО «Центр дослідження і відродження Волині» та її голова Володимир Дзьобак. Цього року свято проходило на території Рівненського обласного краєзнавчого музею.

Нагадаємо, торік у вересні саме у місті Рівному гучно на всю Україну зародилося нове загальноукраїнське свято у календарі – День традиційного костюма, яке привернуло до себе увагу чи не усієї України та зацікавило багатьох відомих українців. Тоді ж і було вирішено проводити таке свято щороку у першу неділю вересня.

День традиційного костюма зародився і проводиться з метою відродження традицій виготовлення і культури вжитку автентичного одягу в Україні та, зокрема, на Рівненщині. Крім цього, це свято створює потужну платформу для спілкування музейних працівників, приватних колекціонерів, мистецтвознавців, етнографів, дизайнерів, майстрів декоративно-прикладного мистецтва та фотомитців, які об’єднуються задля популяризації і відродження автентичного костюма в Україні.

Втім, варто зазначити, що цьогорічний День традиційного автентичного костюма у Рівному мав зовсім інший формат, аніж торік. За словами головного організатора та ініціатора Дня традиційного костюма, голови ГО «Центр дослідження та відродження Волині» Володимира ДЗЬОБАКА, якщо минулого року вони намагалися зробити яскраве шоу з ходою і показом автентичних костюмів з усієї України, то цього року вирішили зосередитися на глибині автентичного костюма виключно Рівненської області і тих, які побутували в різні часи на її території:

– Минулого року ми зробили шоу, і показали понад 250 костюмів з усієї України. Цього ж року ми вирішили повністю поміняти формат і зосередилися лише на Рівненщині. А все тому, що того року ми зрозуміли і побачили, що мешканці Рівненської області, які були на святі, не могли розібратися з-поміж того всього різномаїття строїв, який саме костюм представляє саме Рівненщину. Ми зрозуміли, що люди в цьому погано орієнтуються, а тому варто зробити акцент саме на строях Рівненського регіону, аби ознайомити людей саме з нашою автентикою. Ми зробили сьогоднішнє свято камерним, де зосередилися не лише на показах, а й на лекціях і майстер-класах про особливості і регіональні відтінки рівненських костюмів, тобто досліджували і розповідали про них вже у глибинному форматі, – пояснює Володимир ДЗЬОБАК.

Відтак, під час проведення Дня традиційного автентичного костюма усі гості свята змогли побачити приблизно 30 костюмів. Але усі вони – виключно з Рівненської області, адже був представлений майже кожен район. Відтак, у кожного була унікальна можливість зануритися у глибину строю Рівненщини та дізнатися про унікальні особливості кожного елементу автентичного костюму.

Недарма ж і гасло цьогорічного свята звучало відповідно: «Відроджуємо свою автентичність – зміцнюємо власну ідентичність!». Адже участь у дослідженні власної самобутності допомагає усвідомити важливість збереження усіх елементів українських традицій, закладає міцний фундамент в основу коду сім’ї, коду родини, коду нації, наголошують організатори свята.

До слова, родзинкою цьогорічного фестивалю стало те, що, окрім традиційного автентичного одягу, вперше закцентували увагу та детально розповіли глядачам про головні убори жінок тих часів та прикраси, які вони носили, зокрема про волинський дукач.

Так, спочатку перед глядачами виступила завідувачка відділу етнографії Рівненського обласного краєзнавчого музею Алла Українець з оглядом автентичних костюмів Рівненщини XIX – першої половини XX століття. Далі майстер-клас з вишивання провела гостя зі Львова Анна Рогатинська з майстерні Магди ДЗВІН. Також вона розповіла про техніки вишивання традиційних костюмів Рівненщини. Головний хранитель приватної колекції «Відкрита скриня» Людмила Климук-Сівцева розказала про соціокультурні аспекти змін у традиційному вбранні мешканців Волині у ХІХ – ХХ сталіттях. Фольклорист, етнолог та дослідник народного строю з Києва Володимир Щибря детально розповів про прикраси та головні убори Рівненщини різних районів та навіть зі сцени показав, як їх правильно пов’язувати на голову. Батько з донькою Юрій (реставратор-колекціонер) та Ярослава (кандидат історичних наук) Коваленки ознайомили глядачів з волинськими дукачами та пояснили, що означало носити цю прикрасу. Мистецтвознавець і дослідниця художнього ткацтва Ірина Локшук, яка викладає в РДГУ, виступила перед відвідувачами з розповіддю про особливості, матеріали та технології ткацтва на Рівненщині. Завершив лекційну частину головний ініціатор свята, дослідник народного строю історичної Волині Володимир Дзьобак. Він розповів про костюми Рівненщини та досвід їх реконструкції.

Виступи, лекції і майстер-класи на сцені були розбавлені красивими тематичними творчими композиціями, у яких актори читали уривки з творів геніальної Лесі Українки – «Лісової пісні» і «Марусі Чурай».

Саме ж свято, окрім потужної науково-дослідницької і просвітницької складової, пройшло у дуже теплій, дружній і приємній атмосфері. На території музею навколо сцени були розставлені лавочки та скирти сіна для зручності відвідувачів, проводилися виставки та презентації, продавалися традиційні українські смаколики та напої, а також була облаштована красива фотозона в українській стилістиці. Також на святі працювали перукарі, які безкоштовно заплітали красиві косички кожній, хто цього хотів.

До слова, День традиційного костюма, започаткований у Рівному торік, географічно розширюється і має на меті стати невдовзі загальноукраїнським. Якщо минулого року це свято проходило лише у Рівному, то цьогоріч паралельно з нашим містом його провели також і в місті Стрию, що на Львівщині.

Так, там відбулася низка майстер-класів від народних майстрів, зокрема з ткацтва, вив’язування хусток, ткання на бердечку, валяння з вовни та лозоплетіння. Крім того, організатори свята у Стрию – Благодійний фонд «Рідня» – підготували для гостей також і лекції про бойківське вбрання, ткацьку школу Стрийщини та колекцію одягу Ольги Бачинської. Завершилося свято на Львівщині дефіле-показом автентичних костюмів Стрийщини, які продемонстрували професійні моделі. А всі заходи, до слова, відбувалися під супровід фольклорного гурту із с.Либохора Турківського району Львівської області. День традиційного костюма в Стрию проходив за підтримки і за ініціативи Центру дослідження і відродження Волині.

Володимир Дзьобак переконаний, що Рівне і Стрий – це лише початок. Відтак, очікується, що День традиційного костюма з кожним роком охоплюватиме все більшу територію України, а вже наступного року у святкуванні Дня традиційного костюму візьмуть участь і гості з-за кордону.

– У багатьох країнах світу День традиційного автентичного костюма є національним святом. Це зроблено тому, що народний стрій є маркером нації. Адже чим відрізняється один народ від іншого – мовою, вірою та традиційним автентичним костюмом. Відтак, ми організовуємо таке свято щороку для того, аби посилювати ідентифікацію українців, – зазначив Володимир ДЗЬОБАК.

Зазначимо, що свято відбулося у Рівному за підтримки співорганізаторів: Управління у справах сім’ї, молоді та спорту Рівненського міськвиконкому (начальник – Сергій Шевчук), Управління культури і туризму Рівненської ОДА (начальник – Ярослав Мельник), Рівненського обласного краєзнавчого музею (директор – Олександр Булига), компанії “ARTmodels” (керівник – Оксана Ігас) та Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара».

До слова, вчора у Рівному – можливо була лише перша камерна частина Дня традиційного костюма. Дату другої його частини, а також формат, у якому вона пройде, організатори наразі тримають у секреті. Але натякають, що це може бути дуже яскраво та колоритно. Так само відомо, що вже наступного року свято стане масштабнішим та ще більш насиченим.