Останній день Масляної християни східного обряду називають Прощеною неділею, під час якої просять вибачення за всі образи, заподіяні протягом всього року. Цьогоріч цей день відзначають сьогодні, 10 березня. Так, у храмах Рівного відбуваються богослужіння, під час яких священики нагадують вірянам, що у цей день варто попросити вибачення у всіх, кого свідомо чи ненавмисно образили. Чим особлива прощена неділя і що варто зробити у цей день – читайте далі.

Що варто знати про цей день?

Прощена неділя передує Великому посту, який цього року починається 19 лютого, тому що входити в піст треба з чистою совістю. Спочатку потрібно примиритися з людьми, а потім шукати можливість примиритися і з Богом. У цей день просять пробачення і прощають всім накопичені образи.

Традиції Прощеної неділі

З давніх-давен в цей день існувала традиція просити прощення. Зазвичай, одна людина говорить: “Прости мене!”, А інша відповідає: “Господь тебе простить, і я прощаю. І ти мене прости!”. Вважається, що таким чином висловлюється сподівання на прощення Боже і скидається вантаж людських образ.

Так, у цю неділю віруючі просять вибачення і у всіх оточуючих, щоб приступити до посту з доброю душею, що не тримаючи гніву на ближніх, а в храмах людям відпускаються їхні гріхи. Після вечірнього богослужіння здійснюється особливий чин прощення, коли священнослужителі та прихожани взаємно просять один у одного пробачення, щоб вступити у Великий піст з чистою душею, примирившись з усіма ближніми.

Прощена неділя називається також Сиропустною, так як після неї вже не можна вживати в їжу молочні продукти. Головне для людини в Прощену неділя – це щире каяття у скоєному злому вчинку по відношенню до іншої людини і прощення своїх кривдників. Як ми прощаємо інших, так і Господь простить нам наші гріхи. Прощати інших – значить очистити душу!

У Прощену неділю прийнято приходити на могили до покійних і приносити млинці, щоб вибачитися перед тими, з ким уже не можна побачитися.

Як правильно просити вибачення?

У християнстві існує поняття, що «без покаяння немає очищення, а без очищення немає прощення». Тому дуже важливо правильно попросити прощення, щоб з чистою дyшею приступити до випробувань Великого посту. До слова, в цей день в православних храмах читається Нагірна проповідь? священик просить вибачення у прихожан, а ті, в свою чергу, один у одного.

Для того, щоб попросити вибачення, досить сказати: «Пробач мене», а у відповідь почути: «Бог простить – і я прощаю!». Тобто перераховувати всі гріхи не треба. Але каятися в них вкрай важливо.

Наші предки знали, що ні в якому разі не можна відмовляти в прощенні людині. Це було великим гріхом.

При цьому просити вибачення треба щиро, щиросердно. Та й прощати також треба від щирого серця, без умов і обмежень.

Слово Філарета про Прощену неділю

Тим часом почесний Патріарх Філарет каже, що сьогодні “день прощення” – день, у який Церква встановила правило прощати одне одному образи. Християни повинні припиняти ворожнечу між собою. Благочестиві люди дотримуються цього звичаю.

– У Великому посту всі ми повинні очистити свої душі від накопичених гріхів. А для цього нам потрібно зі смиренням каятися, щиро молитися і просити Господа простити нам гріхи наші. Молитва не може бути почутою Богом, якщо в душі палають ненависть і злоба. Тому Христос Спаситель попереджає таких богомольців. Він говорить: “Коли ти принесеш дар твій до жертовника і там згадаєш, що брат твій має щось проти тебе, залиш там дар твій перед жертовником і піди перше помирися з братом твоїм, і тоді прийди і принеси дар твій”, – каже він.

А також додає, що багато хто з нас не надає цьому належного значення.

– Маючи злобу проти своїх ближніх, віруючі люди моляться Богу, ходять до церкви, приймають Святі Тайни, роздають милостиню, чинять інші добрі діла і думають, що так воно і повинно бути: злоба – злобою, а добро – добром; одне одному не заважає. Такі віруючі глибоко помиляються. Від тих, хто тримає у своєму серці ненависть і злобу, Господь не приймає молитву; Він відкидає їхню милостиню, а їх самих не прощає до того часу, доки вони не викинуть із своєї душі зло і не заспокоять її, – зазначає Філарет.

І нагадує, що нам треба викинути з нашого серця злобу, ненависть і образи.

– Зробити це дуже нелегко, але треба, бо цього вимагає Господь: “Якщо ви прощатимете людям провини їхні, то простить і вам Отець ваш Небесний. А коли не будете прощати людям провин їхніх, то і Отець ваш не простить вам провин ваших”, – підкреслює Філарет.