Від 6 cepпня 2019 року в Україні пoчали дiяти нoві пpaвила мaркyвання xaрчової пpoдукції. Зазначимо, що закoн “Пpo інфoрмацію для спoживачів щодo xapчових пpoдуктів” Рада yxвалила ще 7 чeрвня 2018-го poку. Однак, в дію вступив закон лише цьогоріч, 2019 року – пише Gazeta.ua.

Шрифт на упаковках відтепер буде чітким, розбірливим і контрастним. Обов’язкова інформація про продукт повинна надаватися українською мовою, літерами висотою понад 1,2 мм. Переклад – за бажанням виробника. Виробники мають обрати для літер контрастний колір та прибрати усі картинки або інші графічні елементи, які заважають читати. Інгредієнти-алергени будуть виділені окремо шрифтом або кольором. При цьому незначний вміст ГМО можна не вказувати. Не потрібно буде вказувати і калорії для продуктів, які не піддавалися переробці.

На етикетках заборонять вказувати неправдиву інформацію, а за обман штрафуватимуть. Відсутність інформації про алерген – штраф 125 тис. грн. Указана неповна інформація, але без загрози для життя – 20 тис грн. Змінена інформація на етикетці або обман покупця – штраф 62 тис. грн . При цьому відповідальність для супермаркетів за неправильне маркування не передбачена.

Дізнатися склад купленого споживач тепер можна всюди. Якщо продукт нефасований у супермаркеті, то склад має бути вказаний на мішку, пакеті, або на окремому стенді поруч. Маса харчів, вкрита крижаною глазур’ю, буде вказуватися без урахування льоду.

Термін придатності вказуватимуть по-новому. Для швидкопсувних продуктів залишать маркування “використовувати до”, а для решти – мінімальний термін придатності. Це дата, після якої продукт все ще можна вживати, але він вже може змінити свої характеристики. На рибі та м’ясі мусять вказувати, чи розморожували їх. Зовсім не вказувати термін придатності можуть на свіжих фруктах та овочах, винах і лікерах, хлібобулочних та кондитерських виробах, а також на солі, цукрі та оцті.

Правила виробники будуть впроваджувати поступово. На це є три роки.