На “Зірненському спиртовому заводі”, що на Рівненщині, розпочався новий етап модернізації очисних споруд. Зусилля направлені, насамперед, на те, щоб покласти край неприємному запаху, що неминуче супроводжує подібні виробництва і періодично спричиняє певний дискомфорт для жителів прилеглих населених пунктів.

На підприємстві наголошують, що керівництво заводу працює над осучасненням, модернізацією очисних споруд, вкладає у проект значні кошти та зусилля. Власне, процес модернізації розпочався ще п’ять років тому. Нині почали новий етап.

Результат вже є: шкідливих речовин, викидів у повітря та воду немає. Це доведено десятками експертиз та лабораторних досліджень. Це означає, що, якщо і трапляється, що зі зміною напрямку вітру, неприємний запах доходить до навколишніх сіл, то це, принаймні, не зашкодить здоров’ю людей. Так, це неприємно, – кажуть на заводі, – однак загрози життю та здоров’ю абсолютно немає. Адже раніше, до початку втілення проекту з впровадження сучасних технологій, у повітря викидалися шкідливі речовини, які були небезпечними для здоров’я людей.

Для керівництва заводу надзвичайно важливо, щоб люди, котрі живуть неподалік не відчували дискомфорту, щоб не було смороду.

– Ми почали з найголовнішого – знищили шкідливі викиди у повітря, щоб люди, котрі знаходяться поблизу підприємства, не потруїлися. – каже колишній очільник підприємства, а нині народний депутат Сергій Литвиненко. – Крім того, ми добилися фактично повної очистки використаної води. Це, звичайно, дуже дорога технологія. Але для нас екологія – на першому місці. Нам же всім тут жити! Тому, ми пішли на такі витрати. Я на заводі вже не працюю, однак знаю, що розпочаті мною новації там будуть продовжені. Більше того, на підприємстві тепер нове молоде амбітне керівництво, котре поставило планку – встановити на спиртзаводі надсучасне обладнання, щоб звести нанівець прояви смороду.

Тепер вже політик Сергій Литвиненко висловив подив з того факту, що наразі так активізувалося питання неприємного запаху з підприємства. Депутат каже, що ще кілька років тому, до початку модернізації очисних, цей сморід був нестерпним. Однак, з боку місцевої влади не було жодної реакції. Та й «професійні» громадські діячі були байдужими до цієї проблеми. Відтак, на думку Литвиненка, «наїзди» на підприємство – це політичне замовлення старої влади.

– Для цих тіней минулого – екологія в нашому регіоні – порожній звук. Вони просто знайшли вразливу тему, на якій цинічно спекулюють, сподіваючись чужими руками розчистити собі хоч якісь теплі місця піл сонцем. Хочу сказати, що ні у місцевих ляльководів,  ні у їхніх дрібних маріонеток, котрі поширюють брехню у соцмережах,  нічого не вийде – констатував політик.

На виробництві акцентують увагу на тому, що підприємство побудоване близько 100 років тому і не всі сучасні технології технічно і технологічно можна на ньому впровадити. Разом з тим, не варто жити в ілюзіях і вважати, що смороду можна позбутися повністю.  Очільники заводу розповідають, що така «неприємність», тією чи іншою мірою, супроводжує подібні виробництва по всьому світу.  А коли будувався Зірненський завод, село Зірне складалося всього з кількох хат саме тих людей, котрі працювали на заводі. Тоді і мови не було, що тут, так близько житиме багато людей. І технологій очистки тоді не було.

За інформацією заступника директора заводу Максима Добровольського, після впровадження нових технологій сморід стане значно меншим.

– Ми провели низку заходів з питань реалізації та утилізації відходів виробництва (барди зернової), – розповідає фахівець. – Треба розуміти, що саме бродіння та перегнивання цієї барди, що раніше викидалася просто на поля, і спричиняє сморід. Я наголошую на тому, що найбільший сморід сьогодні йде не від виробництва, а від тієї маси барди, котра багато років тому була викинута в поля і досі там перегниває. Це саме вона і смердить. Ми цим питанням теж будемо займатися. Але одразу все вирішити  неможливо. Очистка старих полів – один з етапів нашого плану. Головне, щоб нам дали можливість спокійно працювати і втілити все задумане у життя. – каже Максим Добровольський – Сьогодні вже очищені відходи частково реалізуються населенню району  для годування худоби. Використана  вода з виробництва, після її ретельної сучасної очистки, вода знову буде використовуватися на виробництві; для подальшого унеможливлення загорання торф`яників, що розташовуються на адміністративній території  Зірненської сільської Ради. Її можна використовувати будь-де у народному господарстві.

– У нас є проблема старих фільтраційних полів.  Їх також треба чистити і модернізувати. –  каже головний енергетик – еколог підприємства Олександр Тарасюк. – Ми це все будемо робити. Ми вже досягли того, що немає шкідливих викидів у повітря і воду. Наразі сучасно очищуємо воду та відходи. Хочу відзначити, що на підприємстві впроваджений постійний екологічний контроль, проводяться дослідження. І у нас є мета – мінімізувати неприємний запах. Зараз активно над цим працюємо. Адже смердить стара барда. Особливо, коли вітер віє в бік Березного,  там чути запах, особливо після дощу. Старі фільтраційні поля тільки починають чистити. Цей процес не зробиш за кілька днів, потрібен час. Те, що зроблено – це вже величезний обсяг. 

На підприємстві кажуть, що у планах  повна очистка старих полів і облаштування на їхньому місці надсучасних каскадних очисних споруд. Взагалі, проект по очистці включає великий комплекс робіт, розрахований на кілька років. Завод, на якому сьогодні понад 250 робочих місць, повинен працювати і розвиватися. Головне, кажуть на підприємстві, щоб була змога реалізувати плани по осучасненню споруд та покращенню екологічної ситуації та чистоти довкілля. Адже, політичні інтриги та інсинуації, котрі чиняться навколо успішного підприємства, зовсім не сприяють прогресу.

на правах реклами