У Рівному частково оновили парк на Грабнику. За впорядкування зеленої території взялися місцеві активісти. Тепер там з‘явилися нові доріжки, освітлення, пандуси, дитяча лазанка. Яким був шлях до змін – у нашому матеріалі.

Таким парк був до реконструкції.

Такий вигляд парк має зараз.

 Як все розпочиналося?

Ще у 2016 році небайдужі рівняни написали два проекти на Громадський бюджет. Ініціативи, звісно ж, включали в себе реконструкцію паркової території.

– Пам‘ятаю, ніби це було сьогодні. Влітку 2016 року покійний Сашко Мельничук тегнув мене в пості у соцмережі Facebook. У тексті він писав, що треба щось робити із парком на Грабнику. Тоді йшлося про те, що, ніби-то, є інвестор, який на території парку хоче побудувати аквапарк. У Рівному не так багато зелених зон, то ж ми вирішили захистити парк від забудови. Зібралося чимале коло однодумців, які хотіли відновлення цієї зеленої зони, – розповідає активістка ініціативи «Сад історій в Рівному» Оксана Майборода.

Оксана і стала однією зі співавторок проекту на Громадський бюджет про відновлення парку на Грабнику.

– У співавторстві із Тетяною Клименко та Зурабом Кантарією ми подали перший проект на Громадський бюджет. Це був проект на понад 300 тисяч гривень. Тоді ми думали, що майданчиками, лавочками та смітниками врятуємо ситуацію в парку. В той же час, інша група активістів подала ще один проект на Громадський бюджет про спортивний майданчик в парку.  Обидві ініціативи рівняни підтримали і вони набрали необхідну кількість голосів. Тож, вже у 2017 році ці проекти мали би бути реалізованими, – мали надію ми, – каже Оксана Майборода.

Нові «підводні камені» не дозволили цього зробити. Бо виникли питання із землею та на чиєму балансі парк.

– Так, у 2017 році ми об’єдналися у ініціативну групу з розробки стратегії відновлення парку. В групу долучилися усі небайдужі активісти, архітектори, урбаністи. Це і фахівці, які розуміються на відновленні міського простору – Дмитро Котляров, Сергій Ковальчук, Ольга Шевчук, Андрій Шевчук, Людмила Громик, Олена Пінчук. А також, співавтори громадських проектів, представники Рівненського міського Палацу дітей та молоді, команда «Саду історій» і ще багато хороших людей. У тому ж 2017 році ми організували воркшоп, під час якого учасники розробили дві концепції змін в парку. Згодом, у парку на Грабнику відбувся міський пікнік. Там ми і представили узагальнену концепцію майбутнього розвитку парку, – зазначає Оксана Майборода.

А також додає, що тоді подали ще один проект на Громадський бюджет, у який включили освітлення, облаштування зручних доріжок, пандусів, водовідведення. Цей проект вже був із розряду «великих» – на суму 1 мільйон 250 гривень.

Зміни в парку видно неозброєним оком.

– Так, на початку 2018 році ми провели публічні консультації  щодо концепції розвитку парку. Була створена робоча група. Туди увійшли громадськість, влада, місцеві жителі, представники ПДМу та музичної школи, які знаходяться поряд з парком. Провели 5 робочих зустрічей з обговорення важливих питань щодо відновлення парку. Визначили, що нульовий етап – це створення безпечного та доступного середовища. Мова йшла про доріжки, освітлення, пандуси. Це для того, аби люди взагалі не боялися ходити парком, – продовжує Оксана Майборода.

Фактичне втілення у життя проектів Громадського бюджету розпочалося у 2019 році. На це вже витратили майже 2 мільйони гривень із бюджету міста. Так, за ці кошти облаштували доріжки та відремонтували сходи. Також у парку запрацювало освітлення. Тоді почали втілювати наступний етап – це облаштування дитячого та спортивного майданчиків. Цей проект громадського бюджету ще не завершено і активісти очікують на кошти з бюджету та продовження робіт.

Отож, що потрібно зробити ще?

Разом із тим, парк потребує відновлення решти прогулянкових доріжок. Звісно, на це треба кошти. Також на території є місця, які потрібно зробити більш безпечними.

– Щодо зелених насаджень. Перш, ніж садити дерева, треба полікувати ті, які вже там є. Також ми працюємо над тим, щоб у парку був ландшафтний дизайн. Тобто, правильно спроектований простір. А ще – будемо садити багаторічні насадження – кущі, квіти, трави тощо. Є ідея перенесення майданчика для вигулу собак із центральної частини парку. Це вже обговорювали з власниками чотирилапих, – розповідає Оксана Майборода.

А також додає, що нині активісти шукають можливості зробити на місцях закинутих конструкцій у парку заплановані зони активного відпочинку – універсальне поле та чашу для скейтерів і велосипедистів.

– Хочемо відкрити центральний вхід у парк із вулиці Князя Володимира. Стосовно вежі та сцени – це подальші кроки, до яких дійдемо за кілька років. А поки що ще варто вирішити питання, хто буде займатися утриманням парк та подбати про встановлення громадського туалету. Разом із тим плануємо організувати другий міський пікнік. На ньому покажемо, що зроблено та презентуємо детально концепцію подальшого відновлення парку, – зазначає Оксана Майборода.

Анастасія БОДНАРСЬКА