Боротьба з пандемією коронавірусу, підтримка лікарів, утеплення шкіл, садків, асфальтування прибудинкових територій, освітлення вулиць і пішохідних переходів – все це і не тільки у Рівному вдалося зробити цьогоріч за бюджетні кошти. Попри складну економічну ситуацію в Україні, місто продовжувало жити та виділяти кошти на нагальні потреби. Як вдалося втримати місто “на плаву” в умовах коронавірусу, наскільки захищені наші лікарі, яких сюрпризів чекати від бюджету Рівного 2021 року – відповіді на ці та інші питання із головою бюджетної комісії, депутатом міської ради Олегом Карпяком.

– Олеже, зараз завершується каденція бюджетної комісії сьомого скликання. Чи можна вже говорити про певні підсумки, як Рівне прожило 2020 рік і чи на всі потреби міста вистачило коштів?

– Цей рік, напевне, став викликом для всіх, не лише для Рівного, бо світ вперше жив в умовах пандемії такого масштабу. Зрозуміло, що і на витрати, і на надходження до бюджету, це дало свій відбиток. Ми намагалися підтримати наших лікарів, виділити кошти на забезпечення закладів охорони здоров’я необхідними засобами та обладнанням. Разом із тим, ремонт доріг, придбання усього необхідного, фінансування програм та інші потреби міста ніхто не відміняв. Тому ми намагалися усе це збалансувати і виділити кошти на всі потреби.

– Чи вдалося це зробити?

– Думаю, що так. Зрозуміло, що з деяких дороговартісних об’єктів, зняли фінансування, але менше з тим, місто мало все необхідне. Взагалі, хотілося б зазначити, що бюджетна комісія цього скликання працювала справді ефективно. Так, на сесії ми виходили з узгодженими бюджетними позиціями, все розглядалося і вирішувалося відкрито. Тому була довіра депутатів до колег, які працювали в комісії. Якщо ж аналізувати рік, то насправді ми багато зробили, започаткували і залишаємо новим депутатам місто в нормальному стані, без боргових зобов’язань та з низкою напрацювань, які хотілося б, аби продовжувалися.

– Аналізуючи бюджетний 2020 рік, що можете назвати найбільшим досягненням у Рівному?

– В умовах пандемії коронавірусу, звичайно, серед позитивів те, що Рівненська міська рада з початку карантину виділяла кошти на захист лікарів і придбання необхідного обладнання. Також, незважаючи на різні моменти, ми все таки придбали ще один новий тролейбус. Безумовним досягненням є і співпраця з НЕФКО. Так, нам погодили 5 мільйонів євро від міжнародного фонду, які будуть спрямовані на оновлення шкіл, дитсадків і облаштування сучасного освітлення. Це показує, що Рівне готове якісно співпрацювати з міжнародними партнерами. Все це ми передаємо новим депутатам і надіюся, що вони продовжуватимуть наші напрацювання.

– А, щоб ви назвали, так би мовити, провалом бюджетного 2020 року?

– Те, що так і не змогли збудувати дорогу на вулиці Волинської Дивізії, так і не домовилися щодо будівництва турбокільця на вулиці Макарова, адже там справді аварійна ділянка дороги. Варто розуміти, що це дороговартісні об’єкти і при тих викликах бюджету, що були цьогоріч їх було розпочати вкрай важко. Можливо, по вулиці Макарова, справді потрібно було шукати компроміс і хоча б встановлювати світлофор, як пропонували деякі колеги. Це теж привід зробити висновки і зважати на майбутнє при прийнятті рішень.

– Вже через кілька тижнів у Рівному розпочнуть розглядати бюджет на наступний рік. Чи можна зараз говорити про те, яким він буде?

– Скажу відверто: якщо продовжуватиметься реформа децентралізації у тому вигляді, що пропонувалося початково, то місто житиме нормально та розвиватиметься. Але зараз ми спостерігаємо, як на місце додають бюджетні навантаження, а надходження зменшують. Вважаю, що це не справедливо. Ми самі побачили на практиці, як може розвиватися місто, якщо у нього не забирати кошти. І так мало б продовжуватися. Тому, перш за все, нові депутати мають стати на захист місцевих інтересів і відстоювати, щоб кошти громад залишалися на місцях. Тоді місто зможе нормально розвиватися і забезпечувати свої потреби.

– Наша розмова відбувається незадовго до місцевих виборів. На вашу думку, яким мало б бути перше рішення Рівненської міської ради восьмого скликання?

– Зрозуміло, що в кожного, хто стане депутатом, свої переконання і політичні позиції. Але депутати міської ради мають працювати для міста і перш за все відстоювати інтереси міста. Тому, мені здається, що першим рішенням нової ради, незалежно від того, які політичні сили до неї пройдуть, має стати звернення до Верховної Ради України, Кабінету міністрів України і Президента України про те, щоб при розгляді бюджету на 2021 рік, містам надали кошти, передбачені Законом України “Про децентралізацію”. Адже говорити, обіцяти можна чимало. Та варто розуміти, що без наявності коштів міського бюджету нічого не вдасться і всі ті, хто зараз багато обіцяє, просто виявиться брехунами.

– Щодо обіцянок. Насправді впродовж цієї виборчої кампанії ми чули найрізноманітніші обіцянки – від облаштувати дитячі майданчики у кожному дворі до підвищення пенсій та інших речей, на які в принципі органи місцевого самоврядування не мають впливу. На вашу думку, а звідки ж нова каденція депутатів братиме кошти на це все? 

– У мене те ж саме питання: звідки хочуть нові депутати брати кошти. Я, наприклад, рахую цифрами і тому розумію, що для того, щоб поставити десь дитячий майданчик треба зняти кошти з чогось іншого. Бюджет не резиновий. От звідки ви заберете кошти? З пільгових перевезень, купите на один тролейбус менше чи десь не заасфальтуєте двір? Тому переконаний, що перш за все варто звернутися до органів державної влади, аби місту залишили кошти від децентралізації. Тоді нові депутати справді покажуть, що вони за людей.

– На вашу думку, бюджет 2021 року розглядатимуть вже депутати нового скликання, чи ще ваша комісія розпочне вивчати?

– Я б хотів, щоб новий бюджет – розглядала нова комісія. Ми справді залишаємо місто в нормальному стані, без боргів і “дірок у бюджеті”. Мені б хотілося уникнути маніпуляцій і раптом що, аби все списували на попередників. Тому правильно, на мою думку, щоб прийшли нові депутати і вони формували новий бюджет. Але разом із тим бачу, що тим проектом бюджету, що пропонується нині, бюджет розвитку – це фактично ті кошти, за які все робиться у місті, пропонується лише сума в 168 мільйонів гривень. Це майже вдвічі менше від того, що ми мали цьогоріч. І якщо коштів не додадуть, то всі обіцянки, які ми чули просто неможливо буде виконати. До прикладу, лише на завершення будівництва стадіону “Авангард” у наступному році потрібно додати чи не половину суми від бюджету розвитку, який пропонується. А програми фінансувати, асфальтувати вулиці, двори, виділяти кошти на інші потреби за що?

– Нині від кандидатів на посаду міського голови часто можна почути цифри, що бюджет Рівного становить, чи не кілька мільярдів, а ви кажете про 168 мільйонів. Звідки такі цифри?

– Прикро те, що багато кандидатів і справді не розуміють, що таке бюджет і як він формується. Адже місто фактично живе за бюджет розвитку. У наступному році, якщо нічого не зміниться, це 168 мільйонів. Інші ж кошти, це субвенції тощо, які не можна трансформувати на інші потреби і вони фактично лише проходять через міський бюджет. От наприклад, освітню субвенцію ми не можемо використати на ремонт покрівлі школи чи придбання якихось засобів, ці кошти ми можемо спрямувати лише в межах, визначених законодавством. Єдине, як на розсуд міста їх можна використати, це хіба трохи підняти зарплату освітянам. А багато людей, які йдуть на посаду міського голови чи в депутати, цього просто не розуміють і тому називають суми в мільярди. Страшно, якщо такі люди справді прийдуть до влади – тоді місто просто розвалиться.

– На завершення розмови, щоб ви побажали рівнянам напередодні місцевих виборів?

– Насправді, вибори – це завжди шанс обрати когось кращого, тільки наші люди чомусь ним не дуже користуються (посміхається – авт.). Тому рівнянам я б побажав не голосувати емоціями та навмання, а обирати людей за професійними критеріями, або хоча б тих, кого ви знаєте, чи знають ваші друзі, знайомі. Просто поцікавтеся, що це за кандидат і вже тоді голосуйте. Адже вибори – це відповідальність, а в нас звикли самі обрати, а потім ще нарікати, що депутати погані. То ж самі за них проголосували. Тому аналізуйте, цікавтеся і робіть свідомий вибір.