Разом і до кінця! А до якого? П’ять років тому чи не вперше за останній час рівняни відчули справжню соборність і єднання України, вийшовши на вулиці своїх міст, сіл, районних центрів, взявшись за руки та створивши живий ланцюг. У Рівному та області студенти, викладачі, держслужбовці, працівники, старі та малі тоді, не думаючи про наслідки, прогулюючи навчання і роботу, висловлювали свою громадянську позицію. За ці роки змінилося чимало і День Соборності для України набрав нового змісту. Майдан замінила війна, замість єдності держава фактично втратила Крим і Донбас, а кількість загиблих створила нову гірку статистику. Сьогодні ми знову відзначаємо День Соборності, створюємо “ланцюг єднання” і вшановуємо пам’ять тих, хто загинув за Україну. Як виникла ця дата та яке значення має – у нашому матеріалі.

Мовою фактів: цьогоріч відзначаємо чергову різницю з дня підписання Акту Злуки

День соборності — свято України, яке відзначають щороку 22 січня в день проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки. Відбулося це в 1919 році.

Офіційно в Україні День соборності відзначають із 1999 року. Свято встановлено в знак великого політичного та історичного значення об’єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної, соборної української держави, згідно з Указом Президента України «Про День соборності України» від 21 січня 1999 року.

У цей день також прийнято згадувати й про іншу подію, яка відбулась рівно на рік раніше 22 січня 1918 року, – прийняття IV Універсалу УЦР, яким проголошувалася повна незалежність УНР.

Проте з 30 грудня 2011 року, указом на той час Президента України віктора януковича, День соборності на офіційному рівні скасували і натомість встановили «День Соборності та Свободи України». Однак 13 листопада 2014 року указом Президента України Петра Порошенка свято відновили.

У Рівному ланцюг злуки вперше відбувся у 1990 році

Вперше живий ланцюг злуки між містами України відбувся ще в далекому 1990 році, до проголошення нашої держави незалежною, розповідає директор Рівненського обласного краєзнавчого музею Олександр Булига.

– Тоді ми вийшли на вулиці міста та утворили живий ланцюг. Він став символічним єднанням міст України між собою. Це був 1990 рік. У той період в Рівному багато патріотів і борців за незалежність України взяли участь у цій акції, – згадує Олександр Булига.

І справді, з історичних джерел відомо, що 23 серпня 1989 року радянські республіки Балтії провели акцію до 50-річчя пакту Молотова-Ріббентропа. Таким чином вони нагадали собі та світові, що Литва, Латвія і Естонія були окуповані. Участь у “балтійському шляху” взяло майже 2 мільйони людей, які вишикувалися у “живий ланцюг” від Талліна через Ригу до Литви, взявшись за руки на шляху в 600 кілометрів. Акція була видовищною, успішною та ефективною – пізніше ЮНЕСКО визнало її феноменом ненасильницького спротиву.

Вочевидь, саме успіх балтійців і надихнув українців на спробу повторити живий ланцюг – вшанувавши Акт Возз’єднання УНР і ЗУНР у єдину державу 22 січня 1919 року.

Ідея акції виникла у другій половині 1989-го, а її ініціатором вважається Секретаріат Народного Руху України за відродження. Тоді у різних куточках України на вулиці вийшли, за різними даними, від 450 тисяч до 3 мільйонів людей,  взялися за руки, з’єднавши Львів і Київ. Багато де ланцюжок був “пунктирним”, але він був. І не тільки трасою “Київ-Чоп”. Це сталося в неділю, 21 січня 1990 року саме у день 71-річчя Злуки УНР і ЗУНР. Власне, цей живий ланцюг був одним із наймасштабніших у світовій історії та став ще одним кроком до здобуття незалежності Україною.

Рівненські ж очевидці тих подій згадують, що замовили автобуси, аби довести людей до місць, де мав створюватися ланцюг єднання. Втім догадувалися, що в останній момент обком партії може це заборонити. Тому купували каністрами бензин, який ховали в гаражах і шукали знайомих із власними авто, аби довести жителів Рівненської області до точок єднання у живому ланцюзі. Не помилилися. У переддень акції організатори отримали відмову в наданні транспорту. Охочих долучитися до ланцюгу єднання везли близько 60 власними авто. Долучалися і мешканці сіл, селищ і містечок, через які пролягав ланцюг єднання.

Ланцюг єднання створюють в Україні й нині

Нині ж щороку в різних містах України проходить символічна акція “Ланцюг єднання”. Наймасштабнішою за останні роки вона була в січні 2014, коли українці вкотре нагадали, що наша держава єдина.

Акцію до Дня Сoборності проведуть і у Рівному. Об 11.40 святковa ходa вирушить від мaйдану Мaгдебурського права до мaйдану Незaлежності, у рaмках якої відбудeться символічнa акція єднaння між мaйданом Незaлежності та “З Укрaїною у серці”.

А портал “КРАПКА” бажає своїм читачам, щоб Україна була в голові та у серці кожного з нас, а не лише в словах і гаслах. З днем Соборності! 

Вікторія РИЧКО