У переддень Старого нового року, 13 січня, українці відзначають Щедрий вечір. Цього вечора прийнято збиратися за родинним столом. Головною обрядовою стравою цього вечора є кутя. Так, як піст вже завершився, її готували ситну, заправлену смальцем або вершками. Звідси і назва вечора – Щедрий. Окрім куті, на столі мають бути й інші традиційні страви. Отож, що рівнянам приготувати на Щедрий вечір – читайте у нашому матеріалі.

Які страви вважаються традиційними на Щедру вечерю?

За традицією на вечерю 13 січня страви мають бути різноманітними і ситними. Адже вважалося, чим більше страв на столі, тим щедрішим буде наступний рік. Обов’язковими частуваннями на столі є вареники – зазвичай із картоплею і шкварками, страви зі свинини – котлети, беженина, печеня тощо, ковбаси, борщ із пампушками, млинці, різноманітна випічка, узвар. Часто ще на цей вечір готують голубці з м’ясом, холодець

Тим часом готувати птицю і рибу в цей вечір – було поганою прикметою. За повір’ям вважалося, що щастя “полетить” або “попливе” з дому.

Значення страв

Кожна страва на щедрому столі мала своє значення. Так, кутя – це традиційна обрядова страва, кожен інгредієнт якої має символічне значення. Варена пшениця з медом і маком є актом жертви Богові, бо пшениця з медом – це сакральна частина вечері. Мак – символ мучеництва, невинно пролитої крові. Мед – символ чистоти, Божого слова.

Вареники – символізують достаток. Місце людини Господь призначив в Царстві Божому, де вона відчуває себе добре “як вареник у маслі”.

Свинина є символом родючості і достатку. Також за народними звичаями, на Старий Новий рік готували свинячі нутрощі, зі свинячих ніжок варилт холодець – щоб не боліли ноги.

Пампушки – святі на небі, які повірили в Ісуса і отримали вічне життя. Їх мільйони, і кожна людина, зокрема християнин, покликаний до того солодкого, повноцінного, вічного життя. Слово «свято» походить від «святого», і звідси пампух – символ свята, радості, які Богом даровані людям.

Млинці – своєрідний символ сонця. Новим Сонцем для християн став Ісус Христос.

Випічка – символ, здоров’я і щастя, які людина зможе отримати в постійному спілкуванні з новонародженим Ісусом.