Різдво Пресвятої Богородиці, день, коли на світ з’явилася Марія, мати Ісуса Христа, святкують щороку  християни всього світу. Цьогоріч Богородичне свято відзначають сьогодні, 8 вересня. Цього дня у храмах Рівного відбуваються святкові богослужіння, а віруючі просять у Пресвятої Богородиці про найпотаємніше. Що рівнянам варто знати про це свято, чому цього дня прийнято радіти і проводити його у сімейному колі, а також, що краще не робити – читайте далі.

Історія свята

Вперше Різдво Пресвятої Богородиці згадувалося ще у 4 столітті. Згідно зі священними книгами, бездітній парі Ганні і Іоакиму ангел повідомив про те, що вони стануть батьками дівчинки, яка подарує світу Спасителя.

Як розповів протоієрей Микола Капітула, Пресвята Діва Марія народилася у той час, коли люди дійшли до таких меж морального занепаду, при яких їхнє підняття здавалося вже неможливим.

– Кращі уми тієї епохи усвідомлювали і часто відкрито говорили, що Бог повинен прийти у світ, щоб виправити віру і не допустити погибелі роду людського. Син Божий схотів для спасіння людей прийняти людське єство, і Пречисту Діву Марію, єдину гідну вмістити в Себе і втілити Джерело чистоти і святості, Він обирає для Себе Матір’ю. Різдво Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії святкується Церквою, як день всесвітньої радості. У цей світлий день, на межі Старого і Нового Завітів, народилася Преблагословенна Діва Марія , приготована від віку Божественним Промислом послужити таємниці втілення Бога Слова – стати Матір’ю Спасителя світу, Господа нашого Ісуса Христа. Вона народилася у невеликому Галилейському місті Назареті. Батьками Її були праведні Іоаким з роду пророка і царя Давида і Анна з роду первосвященика Аарона. Подружжя було бездітним, тому що свята Анна була неплідна. Досягнувши похилого віку, Іоаким і Анна не втрачали надії на милість Божу, твердо вірячи, що Богові все можливо, і Він може звільнити від неплідності Анну навіть у її старості, як колись звільнив від неплідності Сарру, дружину патріарха Авраама. Святі Іоаким і Анна дали обітницю присвятити Богові для служіння в храмі дитя, яке їм пошле Господь, – зазначає священик.

Як пояснює протиієрей, бездітність вважалося в єврейському народі покаранням Божим за гріхи.

– Тому святі і праведні Іоаким і Анна терпіли несправедливу ганьбу від своїх співвітчизників. В одне зі свят старець Іоаким приніс в Єрусалимський храм свою жертву в дар Богові , але первосвященик не прийняв її, назвавши Іоакима недостойним, через його бездітність. Святий Іоаким у глибокому горі пішов у пустелю і там зі сльозами молився Господу за дарування дитяти. Свята Анна, дізнавшись, що відбулося в Єрусалимському храмі, гірко плакала, однак не нарікала на Господа, а молилася, закликаючи на свою родину милосердя Боже. Господь виконав їх прохання , коли святе подружжя досягло похилого віку і приготували себе доброчесним життям до високого звання – бути батьками Пресвятої Діви Марії, майбутньої Матері Господа Ісуса Христа. Архангел Гавриїл приніс Іоакиму і Анні радісну звістку: молитви їхні почуті Богом, і в них народиться Преблагословенна Дочка Марія, через Яку буде дароване спасіння всьому світу, – каже отець Микола.

За його словами, Пресвята Діва Марія Своєю чистотою і чеснотою перевершила не тільки всіх людей, але й Ангелів, явилася живим храмом Божим, і , як оспівує Церква у святкових піснеспівах , « Небесними Дверима, що вводять Христа у Всесвіт на спасіння душ наших».

– Різдво Божої Матері ознаменувало настання часу, коли почали сповнятися великі та втішні обітниці Божі за спасіння роду людського від рабства диявола. Ця подія наблизила на землі благодатне Царство Боже, царство істини, благочестя, чесноти і безсмертного життя. Матір Божа є Матір’ю Сотворителя всього створіння і всім нам за благодаттю Матір’ю і милосердною Заступницею, до Якої ми постійно вдаємося з синівською відвагою, – додає Микола Капітула.

Традиції свята

 

Християни східного обряду відзначають свято Різдва Пресвятої Богородиці, або ж “Другої Пречисти” чи “осенини”, оскільки в цей день за народним календарем настає осінь. Так, віруючі з давніх-давен зверталися до Богородиці, яка стала об’єднуючим началом між Богом і людським родом, та просили в неї захисту та благословення. Вважається, що в Різдво Пресвятої Богородиці потрібно просити у неї про найпотаємніше. І вона обов’язково допоможе. Також у цей день прийнято ходити до храму, помолитися і подякувати Всевишньому за все.

Традиційно Богородиця уособлює сім’ю, врожайність, родючість. Тому саме до цього свята прагнули закінчити всі роботи в полі, а Діві Марії подякувати за урожай. Також це свято традиційно вважається і жіночим святом, коли жінку належить вшановувати як продовжувачку роду.

Незважаючи на те, що свято Богородиці припадає на один із найсуворіших постів, сьогодні можна їсти рибу. А головною стравою на столі вважаються грибні, яблучні, горіхові пісні пироги і грибна юшка. Домашня випічка традиційно пропонується жебракам і нужденним.

Що не можна робити на Різдво Пресвятої Богородиці?

Не рекомендується в цей день працювати та прибирати в будинку. Цього дня не їдять м’яса і не вживають алкоголь, уникають непісної їжі, окрім риби.

Також цей день вважається світлим і радісним, тому священики радять провести його у єдності тіла і духу, спокійно, мирно, без суперечок і конфліктів. Навіть у думках не варто бажати зла іншим людям. А ще на Різдво Пресвятої Богородиці прийнято пробачати та просити вибачення у тих, перед ким завинили.