Майже 14 мільйонів гривень – саме така сума цьогоріч надійшла до скарбнички Рівного від перевиконання бюджету за підсумками шести місяців 2018 року. Їх депутати поділили між галузями на минулому засіданні сесії. Нині ж рахують, скільки коштів ще заборгувала до міської скарбнички держава та готуються до наступного перерозподілу надходжень. На що вистачить грошей, кому додадуть, а кого трішки обділять – читачам порталу “КРАПКА” розповів голова бюджетної комісії міськради, депутат Олег Карпяк.

– Олеже, цього року за підсумками січня – липня, бюджет міста перевиконано на 13 мільйонів 992 тисячі гривень. Чому така сума? Це багато чи мало?

– Скажу відверто: це очікувано. Звичайно, нам би хотілося мати більші суми перевиконання надходжень до загального фонду бюджету Рівного, але є, що маємо. Адже Рівне досі не отримало коштів від акцизного податку, які нам має перерахувати держава. А це приблизно 11 мільйонів гривень. Така ж ситуація і з державними субвенціями та зобов’язаннями. До прикладу, держава декларує безкоштовний проїзд пільговиків у громадському транспорті, а кошти на це виділяємо з міського бюджету. Така ж ситуація із закупівлею ліків для хворих на цукровий діабет. І таких прикладів вистачає. Ми ж, як депутати, розуміючи, що не можна людей просто залишати напризволяще, шукаємо ці гроші в бюджеті міста та “закриваємо діри”. От і виходить, що кошти, які можна було витратити, скажімо, на ремонт доріг, ми виділяємо на інші потреби, бо це теж важливо.

– Розкажи детальніше, яким галузям і скільки грошей дісталося із бюджету?

– Виділяючи кошти з суми перевиконання бюджету депутати враховували першочергові потреби, адже грошей мало. Так, ми виділили 1 мільйон гривень на компенсацію пільгового перевезення пасажирів у тролейбусах Рівного, хоча, як вже казав, ці кошти мала б надавати держава. Ще 900 тисяч гривень виділили на закупівлю інсуліну. Також дофінансовуємо програму термомодернізації і муніципальну програму. На ці потреби кошти виділяємо частинами. Зокрема, на муніципальну програму сталого розвитку спрямували ще 2 мільйони 35 тисяч гривень, а на програму термомодернізації – 2 мільйони. А 200 тисяч гривень виділили на програму підвищення рівня сервісних послуг із обслуговування платників податків, розпорядників і одержувачів послуг із бюджету Рівного.  Також управлінню освіти ми додали 400 тисяч гривень на поточний ремонт систем тепло та водопостачання у закладах загальної і середньої освіти. Управлінню торгівлі виділили 5,5 тисяч гривень – це нарахування на заробітну плату. Управлінню ЖКГ міста ми додали 2 мільйони 150 тисяч гривень. Із цієї суми 500 тисяч гривень – на запобігання і ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій, придбання протиожеледних засобів, 190 тисяч – на прочистку зливової каналізації, 150 тисяч – на утримання спецмедбригади, 110 тисяч – на розроблення проектів землеустрою та оформлення документів на ділянки кладовищ міста, а також 467 тисяч гривень на ремонт шлюзу Басівкутського водосховища. Окрім того, з бюджету міста дісталося 250 тисяч гривень управлінню комунальною власністю на ремонт наших приміщень. Ще 500 тисяч гривень спрямували на програму забезпечення молоді житлом – надання молодіжних кредитів. Окрім того, більше 281 тисячі гривень надали управлінню культури. Додали кошти й на ремонт швидких. А ось пропозицію виділити гроші на закупівлю шин для “швидких” колеги не підтримали. Фактично, гроші на це теж мали б виділяти не з міського бюджету.

– А чи були потреби, видатки, на яких можна було заощадити бюджетні гроші?

– На жаль, ми вимушені були виділити кошти на відшкодування судових зборів. Зокрема, 1 мільйон 673 тисячі гривень за позовом про компенсацію пільг, які надає “Укртелеком”. Хоча знову ж таки оплачувати це мала б держава. Уявіть тільки, якщо зараз усі підприємства, які надають пільги, почнуть подавати в суд на міську раду, щоб із ми компенсовували пільги, то бюджету на це не вистачить.

– Кого обділили під час останнього перерозподілу бюджету?

– Управління охорони здоров’я, але на це були об’єктивні причини. Їм виділили 960 тисяч гривень, із них 900 – на придбання інсуліну та 60 – на обслуговування ангеографа. Коли ж будуть завершені проекти на інші роботи, ми додамо кошти. Також зняли гроші з об’єктів, які не будуть дороблені цьогоріч, по яких ще не готові проекти і не завершена експертиза, аби використати ці їх більш ефективно.

– Якщо говорити по об’єктах, на що були спрямовані бюджетні гроші?

– На завершальному етапі будівництво садочку в мікрорайоні Ювілейний. Наразі там тривають ремонтні роботи. Також будується міні-футбольне поле у ДЮСШ №4. Там же проведемо ремонт фойє, щоб діти, які приїжджають до нас на змагання, могли перебувати в комфортних умовах. Ще 324 тисячі гривень виділили на встановлення індивідуального теплового пункту ДЮСШ №3, а 117 тисяч – на виплату винагород для спортсменів. Якщо ж говорити про комунальні потреби, то придбали сміттєвоз і контейнери для “КАТП-1728”, щоб частково вирішити проблему з вивезенням сміття у місті. Виділили гроші й для придбання техніки “МіськШЕУ”, аби в зимовий період підприємство могло оперативно ліквідовувати наслідки негоди. До слова, цьогоріч шляховикам вже також придбали піскорозкидачі та іншу техніку.

– За яким принципом ділили кошти по галузях?

– Намагалися виділити на ті об’єкти, які можна доробити цьогоріч, аби їх вартість не збільшилася у наступному році. Це дозволить, як заощадити бюджетні кошти, так і стимулює начальників інших управлінь працювати більш ефективно та намагатися планувати свою роботу таким чином, аби роботи по об’єктах, які можна зробити за рік не затягувати на довше. І знову ж таки фінансували й те, що мусили та фактично виконали зобов’язання держави.

– На що ще потрібні гроші цьогоріч?

– З вересня підвищилася мінімальна заробітна плата і для того, щоб профінансувати це підвищення соціальних стандартів, до кінця року з бюджету міста треба виділити приблизно 9 мільйонів. Ще 14 мільйонів вартуватиме утримання міських доріг, прибирання вулиць тощо. Наразі ця сума в дефіциті. Звичайно, є й інші потреби. Про них можна буде говорити вже при наступному розподілі коштів.

– Як вважаєш, чого чекати від наступного перерозподілу бюджету за підсумками 9 місяців?

– Будемо надіятися на краще. Якщо держава поверне в міський бюджет принаймні кошти по податках, то це дофінансувати нагальні потреби цьогоріч коштів вистачить. І скажу відверто, попри висловлювання скептиків, що місто замість того, щоб витрачати гроші кладе їх на депозит, я вважаю, що це дуже гарна практика. Уявіть лише, а якби й ці 150 мільйонів гривень “зависли” в казначействі, що ми б робили тоді? А так, кошти лежать на депозиті, місто на цьому заробляє відсотки і при потребі фінансує з них свої видатки. Тому, думаю, що ми й надалі це практикуватимемо.

Наталія КВІТКА